
I dalje kontrole zbog aflatoksina
Prošlo je više od mesec dana od kada je u stočnoj hrani i mleku pronađen aflatoksin. Od tada je pooštrena kontrola na farmama i otkupnim mestima za mleko. Oni koji imaju mogućnosti, kravama su promenili ishranu, a ostali dodaju zeolit kako bi smanjili prisustvo toksina. U Upravi za veterinu kažu da je situacija bolja nego početkom godine.
Na 50 farmi zamenjena je hrana za krave, uništeni su zaraženi kukuruz i silaža, a inspektori svakodnevno obilaze fabrike stočne hrane i mlekare.
Sanja Čelebićanin iz Uprave za veterinu kaže da se i dalje rade analize. "Intenzivne su službene kontrole hrane za životinje, ali i sirovog mleka na prijemu i otkupu. Sada je situacija znatno bolja nego što je bila pre mesec dana", kaže Čelebićanin.
U novembru, kada su analize pokazale da im je kukuruz zaražen aflatoksinom, u Poljoprivrednom dobru "Sava Kovačević" smanjili su njegovo učešće u ishrani, i dodali zeolit.
"Umesto kukuruza ubacili smo repine rezance. U januaru smo nabavili ćelijski zid kvasca iz Nemačke koji je četiri puta efikasniji od zeolita", kaže Đoko Vujičić iz tog poljoprivrednog dobra.
Najveći broj zemljoradnika nema mogućnosti da zameni stočnu hranu za krave.
Vasa Džigurski iz Bečeja objašnjava da se može uzeti samo koncentrat, jer ne mogu da nabave drugu silažu, a lucerke nema.
Podsećaju da je prošlogodišnja suša umanjila rod sena, industrijskog bilja, pa na tržištu nema kabaste stočne hrane. Istovremeno, stručnjaci upozoravaju na štetne posledice zeolita ako se stavlja više od dva kilograma na tonu koncentrovane stočne hrane.
Agronom Dragan Tankosić kaže da se zeolit stavlja u mnogo većim dozama, četiri, pet kilograma na tonu.
"Zeolit u tim količinama apsorbuje vitamine, hranljive materije iz premiksa, potpunih smeša i pravi više štete nego koristi", ističe Tankosić.
Sada je, kažu farmeri, najvažnije to da dodatkom zeolita umanje koncentraciju štetnog toksina u stočnoj hrani – do prve kosidbe u maju.