Nema razvoja tržišta dok se ne uključe jake kompanije
Da bi se u Srbiji u većoj meri razvilo tržište korporativnih obveznica, neophodno je da jake, profitabilne kompanije iz realnog sektora budu motivisane da se na njega uključe, ocenili su stručnjaci u izjavama Tanjugu.
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Zoran Ćirović podsetio je da su se tek nedavno pojavile prve korporativne obveznice, čiji su emitenti dve poslovne banke – Societe Generale i Erste banka. Te obveznice uključene su na Open Market, kao segment regulisanog tržišta Beogradske berze. „U cilju daljeg razvoja tržista korporativnih obaveznica, neophodno je da ovaj vid finansiranja počnu da koriste i kompanije iz realnog sektora privrede, pogotovo za finansiranje većih kapitalnih investicija za koje poslovne banke često nisu u stanju da obezbede dovoljno duge rokove kreditiranja“, istakao je on.
„Vrlo je važno da te korporativne obveznice budu na Beogradskoj berzi, da budu dostupne što širem krugu investitora, jer mislim da se samo na taj način može formirati jedna solidna kriva prinosa, povećati likvidnost tih finansijskih instrumenata i utvrditi njihova fer cena“, rekao je Ćirović.
„Kompanije iz realnog sektora su upravo one koje bi trebalo da budu najviše zainteresovane da emituju korporativne obaveznice, i ja očekujem da će se u skorije vreme to desiti“, naglasio je on napominjući da bi one za to morale da budu motivisane u svakom slučaju nižim troškovima finansiranja.
Ćirović je napomenuo da su i ranije, po staroj zakonskoj regulativi, neke kompanije izdavale obveznice, ali da su po novom zakonu bile samo dve emisije – Sosijete ženeral i Erste banke, i da se sada, pooštrenim standardima vezanim za prospekt na daleko bolji način, štite investitori.
Direktor „Jorgić brokera“ Branislav Jorgić ocenio je da ne treba očekivati interesovanje kompanije da emituju obveznice sve dok mogu da dobiju subvencionisane kredite sa povoljnim kamatnim stopama.
Prema njegovom mišljenju, preduzeća bi u budućnosti trebalo da se okrenu slobodnom berzanskom tržistu, pokušavajući da prikupe kapital po ceni koja je nešto niža od bankarskih kamatnih stopa.
„To, pre svega, mogu samo kvalitetna preduzeća, a kad kažem kvalitetna, mislim kapitalno jake i profitabilne firme. I pri tome, mislim da država treba da odustane od subvencionisanja kamatnih stopa i da prepusti privredi da radi na tržišni način“, istakao je Jorgić.