
Kakve zaposlene traže direktori najvećih kompanija u Srbiji
Iako direktori kompanija uglavnom nemaju vremena direktno da učestvuju u selekciji novih zaposlenih, HR menadžeri moraju da se vode parametrima lidera kompanije. Nedavno smo vam predstavili kakve zaposlene traže direktori najvećih svetskih kompanija, a sada vam prenosimo anketu o tome kakve zaposlene traže direktori najvećih kompanija u Srbiji, koju se sproveo Telegraf.rs.
Vlasnici i direktori najvećih srpskih kompanija tvrde da od zaposlenih očekuju lojalnost, zalaganje i čvrst stav, a ne vole radnike koji „sve znaju“, nadmeni su, neljubazni i često menjaju posao.
Za Toplicu Spasojevića, vlasnika kompanije „ITM“, najvažnije je da radnik ima „svoje ja“ i da ume da „izgura“ ideju koju predlaže.
– Najviše cenim znanje i samostalnost u donošenju odluka. Ljude koji su spremni da istraju u poslu, brane svoje stavove, a ne samo puke izvršioce. Meni se dopadaju kreativni mladi ljudi, a veoma su mi nesimpatični zaposleni koji imaju ulagivački kompleks pa svojim šefovima govore da su najpamentniji, idealni. To je pogubno za jednog mladog čoveka – kaže Spasojević.
Prema njegovom mišljenju, ružno je videti da je radnik netačan, neljubazan i nadmen prema kolegama i partnerima kompanije.
– Ako ste profesionalac morate da imate korektan odnos, jednak prema ljudima koji zavise od vas, i onima od kojih vi zavisite – kaže Spasojević u čijoj firmi radi 1.400 ljudi.
>>>>Pitanja na intervjuima za posao koja otkrivaju sve o kandidatima
Bojan Radun, vlasnik našeg najvećeg proizvođača sokova „Nektar“, smatra da se poštenje i lojalnost u kompaniji podrazumevaju, a ne dopadaju mu se oni u čijoj poslovnoj biografiji stoji da često menjaju poslove.
– Koliko god da ste se dokazali u poslu, uvek postoji nešto što ne znate. Kada zaposleni tvrdi da zna sve, tog trenutka prestaje da uči. A nemoguće je da zna sve. Samim tim takav čovek ne može da bude objektivan ni prema rezultatima svog rada, a ni u oceni drugih. Druga stvar koja mi se ne dopada je da radnik nema stav – bolje je imati stav makar i pogrešan nego ga nemati uopšte – ističe Radun.
On kaže da poslodavci ne očekuju bezuslovnu lojalnost kompaniji, ali traže da zaposleni neće za svoj lični, sitan interes da učine nešto protiv firme, kao i da neće napustiti posao za pet ili 10 odsto veću platu u drugoj firmi. Prvi čovek „Nektara“ dodaje i da se u toj firmi negativno ocenjuje česta promena posla, kada u periodu od, recimo, pet godina, radnik promeni četiri posla.
Pojedini direktori velikih kompanija sprovode intervjue sa kandidatima koji bi da rade u top menadžmentu. U zavisnosti od pozicije traže se različite sposobnosti i veštine, ali većina traži pozitivan stav, osobe sa kojima je lako sarađivati, radnika koji će se slagati sa novim kolegama.
>>>>Kako odgovoriti na najvažnije pitanje na razgovoru za posao?
Ono što najviše ceni direktor „Bambija“ Miroslav Miletić je doslednost reči i dela. Za više od 40 godina rada, ova kompanija je imala svega tri direktora.
– Jedan poznati biznismen je rekao da će uvek napraviti uspešnu kompaniju, ukoliko ima kvalitetne zaposlene. Ja se slažem sa tim. Lično volim da osetim tu želju ka novim saznanjima, ljude koji imaju viziju i strast da što više nauče i tako sebi krče put. Smeta mi ulagivanje, veštačko udvaranje vođeno ličnim interesima – zaključuje Miletić.
>>>>Priprema za 2013.: Ovo je 25 najčudnijih pitanja koje možete dobiti na razgovoru za posao