
Novi Sad: Bez tendera lekovi za 1,6 milijardi
Iako je na to, po članu 57 Zakona o budžetskom sistemu bila obavezna, Apoteka Novi Sad je, tokom cele 2011. godine, lekove koji se bolesnicima izdaju na recept nabavljala bez prethodnog raspisivanja javnog tendera. Fakturisana vrednost lekova nabavljenih na ovaj način premašuje 1,6 milijardi dinara ili, po sadašnjem kursu, otprilike 15 miliona evra.
Ovo je, u najkraćem, suština mišljenja koje je, posle revizije poslovanja Apoteke Novi Sad u periodu od 1. januara do 31. decembra 2011, u izveštaju objavljenom na svom sajtu, dala Državna revizorska institucija (DRI).
Prilikom donošenja odluke da lekove u pomenutoj vrednosti nabavlja bez prethodno raspisanog tendera, Apoteka Novi Sad se, dodaje se u mišljenju, pozivala na odredbe člana 7 Zakona o javnim nabavkama, koji govori o kupovini lekova za koje on nije obavezan.
– Navedene odredbe ne mogu se primenjivati na nabavku lekova koji se izdaju na recept – izričito se, međutim, tvrdi u mišljenju datom u izveštaju DRI.
Na čelu Apoteke Novi Sad u to vreme je, inače, bio Dušan Milošević koji je, posle smene gradske vlasti koja imenuje i čelne ljude te ustanove, premešten na mesto savetnika direktora za ekologiju. On ne poriče da tendera zaista nije bilo, ali kaže da to nije bilo posledica nikakvih mahinacija, već iznudica zbog teškog stanja na tržištu lekova.
– Jednostavno, nije bilo nijednog snabdevača koji bi mogao da garantuje dugoročnije snabdevanje, a lekova je često nedostajalo i bili smo prinuđeni da tako radimo – veli on. – Tako su radile i apotekarske ustanove u Beogradu, Nišu i drugim gradovima. Nismo favorizovali nijednog dobavljača, bilo nam je bitno samo da za Novosađane obezbedimo dovoljnu količinu lekova.
U DRI su u ponedeljak potvrdili da izveštaj o poslovanju Apoteke Novi Sad trenutno analizira pravni tim tog državnog organa. Od njegovog stava će, kažu u DRI, zavisiti i da li će protiv Apoteke Novi Sad, odnosno Miloševića, biti podnete i odgovarajuće prijave što bi, kako navode, moglo da se dogodi do sredine februara.
Dok se čeka odluka o eventualnim daljim merama protiv Apoteke Novi Sad i njenog tadašnjeg rukovodstva, DRI je u izveštaju o reviziji aktuelnom rukovodstvu preporučila da ne ponovi grešku, odnosno da lekove koji se izdaju na rcept nabavlja isključivo putem javnog tendera.