Državno poljoprivredno zemljište se ne prodaje Arapima

Potpredsednik vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić izjavio je da je državno-poljoprivredno zemljište koje su koristili poljoprivredni kombinati u stečaju isključeno iz pregovora, odnosno sporazuma vlade Srbije i budućih arapskih investitora u domaći agrar.

„Posle reagovanja poljoprivrednih udruženja, povodom dogovora predstavnika vlade Srbije sa budućim investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, iz tog predloga isključeno je oko 10.000 hektara zemljišta, koje je koristilo 11 ili 12 poljoprivrednih kombinata koji su u stečaju ili je u toku njihova sanacija posle prestrukturiranja“, rekao je Ješić na konferenciji za novinare.

„Ne znam šta je dogovoreno sa arapskim investitorima, ali zemljište ide opštinama“

Napominjući da ne zna šta je dogovoreno sa arapskim investitorima, on je istakao da je u jutrošnjem privatnom razgovoru sa ministrom finansija i privrede Mlađanom Dinkićem čuo da se poljoprivredno zemljište, koje su koristili ti kombinati, izuzima iz pregovora. Time se kako je ocenio Ješić, odustalo od kršenja zakona u toj oblasti.

Ješić je objasnio da će predmet razgovora sa budućim investitorima ostati kapital iz preduzeća, a da će državno poljoprivredno zemljište biti vraćeno opštinama, koje će ga dati na licitaciju za korišćenje, odnosno obrađivanje.

On je ukazao na različite zloupotrebe tog zemljišta u proteklom periodu, zbog neplaćanja zakupa, čime su oštećeni državni lokalni budžeti, kao i to da znatne površine tog zemljište, obrađuju „ljudi protiv kojih su podignute ozbiljne optužnice“.

Na pres konferenciji, na kojoj su učestvovali i predstavnici poljoprivrednih udruženja, upućen je apel ministarstvima poljoprivrede i finansija da razgovaraju sa poljoprivrednicima pre nego što budu predloženi i doneti ključni zakoni i mere u agraru.

Ispitati prodaju zemljišta u građevinskim zonama

Smatramo, rekao je predsednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš, da poljoprivredni proizvođači u Srbiji ne bi smeli da dobiju subvencije manje nego što su dobijali do sada, a to je oko 14.000 dinara po hektaru, kako bi bili konkurentni i obezbedili prehrambenu sigurnost naše zemlje.

Predsednik kluba „Sto plus“ Vojislav Malešev je istakao da su posle donošenja Zakona o državno poljoprivrednom zemljištu, pre šest godina, mnogi poljoprivrednici uzeli dugoročne kredite, radi nabavke poljoprivrednih mašina, računajući na zakup državno poljoprivrednog zemljišta. Upozoravajući na to da je u međuvremenu dosta državnog zemljišta „prevođeno u društveno, pa potom prodato i postalo privatno, pogotovo u građevinskim zonama“, on je naglasio da bi te pojave trebalo ispitati.

300.000 hektara prodati domaćim paorima

Proizvođač iz Crepaje Miroslav Grubanov rekao je da se poljoprivrednici južnog Banata zalažu za to da se državno zemljište ne prodaje strancima, nego srpskim seljacima.

On je rekao da će od ukupno 400.000 hektara državno-poljoprivrednog zemljišta, kada se izuzme ono koje je predmet restitucije, ostati 300.000 hektara, koje bi onda trebalo da bude prodato domaćim, pre svega malim i srednjim poljoprivrednim proizvođačima, po 20 hektara na dugoročne kredite na 20 godina. Tako bi najmanje 15.000 domaćinstava, osiguralo svoju budućnost, rekao je Grubanov i dodao da se poljoprivredna udruženja u južnom Banatu zalažu za subvencije isključivo po hektaru.

U razgovoru sa novinarima, ocenjeno je i da predloženi agrarni budžet za iduću godinu, koji će kako je rečeno biti manji od 41 milijardu dinara, ne odgovara potrebama poljoprivrednika, niti je u skladu sa predizbornim obećanjima stranaka, koji vode poljoprivredu i finansije Srbije, da će agrarni budžet biti najmanje pet odsto ukupnog republičkog budžeta.

Dačić: Arapske zemlje dobro tržište za Srbiju

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da Srbija treba više da sarađuje sa arapskim zemljama i da je to za nju dobro tržište.

Dačić je odgovarajući na pitanje o prodaji i zakupu više od 20 hiljada hektara zemljišta Ujedinjenim Arapskim Emiratima rekao da ne zna kako će se dalje odvijati taj proces, ali da su mu prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić i ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić rekli da je to dobar komercijalni potez imajući u vidu cenu koja se nudi za to zemljište.

„Ali, to nije jedina stvar o kojoj su se dogovorili – uostalom treba dosta raditi sa arapskim svetom i to je za nas dobro tržište“ podvukao je premijer.

On je dodao da je ta investicija u skladu sa zakonima Srbije i da nije bila namera da bilo ko dobije bilo šta preko reda. Premijer je rekao da je teško naći nekoga ko hoće da investira, međutim, primetio je, da je srpski narod takav da „kuka“ kad neko neće da investira, a kada se investitor javi pita zašto je nešto prodato.

„Može zemlja da ostane i neobrađena, ne znam kako će se dalje to odvijati“ rekao je Dačić dodavši da očekuje posetu iz UAE.

Novinare u Sremskoj Kamenici zanimao je i stav premijera o agrarnom budžetu, a Dačić je rekao da je zadovoljan predloženim budžetom za 2013. godinu, jer zadovoljava kriterijume MMF za smanjenje deficita i za restrikcijama, a sa druge strane je u određenoj meri podsticajan, kada je reč o subvencijama investitorima i poljoprivredi.

Premijer je ukazao da postoji raspoloženje da se do kraja mandata uspostave svi parametri kako bi ulaganje u poljoprivredu bio nacionalni prioritet.

„Mi nemamo mnogo oblasti u kojima smo u prednosti, a jedna od njih, pored energetike, je poljoprivreda“ rekao je Dačić.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE