
Preduzetnici nezadovoljni merama za privredni oporavak
Asocijacija malih i srednjih preduzeća nezadovoljna je predoženim merama Nacionalnog saveta sa privredni oporavak, jer su u interesu krupnog kapitala, a ne preduzetnika, izjavio je potpredsednik tog udruženja Milan Knežević.
Knežević je agenciji Beta rekao da predstavnici malih i srednjih preduzeća nisu bili pozvani da učestvuju u radu Saveta i u pripremi mera za privredni oporavak.
Nacionalni savet za privredni oporavak dostavio je Vladi Srbije predlog mera za poboljšanje uslova poslovanja i podsticanje ekonomskog rasta, rečeno je Beti u Vladi.
Pravni timovi ministarstava već su počeli da razmatraju koje od predloženih mera su sprovodljive, a potom će biti precizirano koje mere bi mogle da se primene u kratkom roku. Članovi Saveta očekuju da Vlada do kraja meseca objavi plan sprovođenja usvojenih mera koje je predložilo to telo formirano 2. septembra.
Na čelu Saveta je premijer Ivica Dačić, a ima tri potpredsednika i 21 člana među kojima su privrednici, bankari i ekonomisti. Zadataka Saveta je da analizira stanje u privredi Srbije i priprema predlog mera za privredni oporavak zemlje i podsticanje privrednog razvoja.
Članovi Saveta nisu želeli da komentarišu predložene mere dok se o njima ne izjasni Vlada, ali su prema informacijama Bete u dopisu Vladi ukazali da je za privrednike najvažnije da im se obezbede povoljniji uslovi za kreditiranje, da se suzbije siva ekonomija i smanje troškovi poslovanja.
Kako prenose beogradski mediji, Savet je predložio usvajanje zakona o ograničavanju rokova plaćanja obaveza privrede i države i plan izmirenja starih dugova države, obavezno prijavljivanje nenaplaćenih potraživanja, osnivanje Biroa za podršku velikim investicijama, jedan šalter za izdavanje dozvola investitorima, izmena zakona o javnim nabavkama, predvidiv realni kurs dinara, formiranje Razvojne banke.
Knežević je komentarišući te mere rekao da one nisu predlog privrede i da su u interesu krupnog kapitala, čiji su vlasnici u tom Savetu. On je rekao da su predlozi Asocijacije malih i srednjih preduzeća bili da se smanje porezi i doprinosi na rad, a da se PDV poveća za četiri odsto.
„Tražili smo urgentnu borbu protiv sive ekonomije i crnog tržišta, kontrolu javnih nabavki, zakon o zanatstvu, izmene zakona o radu“, rekao je Knežević.
Kako je naveo, predlog je bio i da se svi podsticajni i razvojni fondovi stave pod kontrolu vlade i racionalizacija javne potrošnje, kao i da se poboljša efikasnost naplate poreskih obveznika.
Knežević je rekao da mere za koje se zalažu preduzetnici niko nije uzeo u obzir, iako u sektoru malih i srednjih preduzeća radi 90 odsto zaposlenih.