
Dinar stabilan samo šest meseci?
Dinar nastavlja da blago ali sigurno jača u odnosu na evro. Srednji kurs evra danas je 114,97 dinara. U poslednjih mesec dana domaća valuta ojačala je za skoro 2,5 procenta, a ekonomisti, procenjuju da bi ovaj pozitivan trend trebalo da se nastavi do kraja godine.
Dinar trenutno stoji između najniže i najviše vrednosti koju je imao ove godine. Iako samo za nekoliko para dnevno, ipak jača u odnosu na evro. Za to su zaslužne mere NBS ali i zaduživanje Srbije na međunarodnom tržištu, objašnjava profesor Ekonomskog fakulteta Đorđe Đukić.
Banke su tokom avgusta morale da prodaju deo deviza, jer je povećana obavezna rezerva devizna koju one drže u dinarima, tako da je faktički dosta dinara povučeno po toj liniji. Država se intenzivno zadužuje, ne samo u dinarima, već i u evrima, i ta tendecija se nastavlja. Država se zadužila na tržištu evroobveznica spolja, to je iznos od milijardu, koje će defakto koristiti za popunjavanje budžetskih rupa, odnosno za manjak u državnoj kasi i i istovremeno je došlo do povećanja referente kamatne stope NBS, koja je sada 10,75. To je dovelo do manje dinara a veće količine deviza na tržištu.
„Jačanje dinara ekonomisti tumače i većom kontrolom tokova novca koje sprovodi centralna banka. Zbog toga su se primirili špekulanti koji su najviše zarađivali na velikim dnevnim oscilacijama kursa“, kaže ekonomski analitičar Saša Radulović.
Vetar u leđa domaćoj valuti, međutim neće trajati duže od 6 meseci jer će, kako objašnjava ekonomista Pavle Mihajlović, tada krediti koje je Srbija uzela dospevaju na naplatu.
Jedina stvar koja bi na duže ojačala domaću valutu, slažu se svi – jeste povećanje izvoza. Međutim, to je malo verovatno s obzirom na prognoze o simboličnom ekonomskom rastu u evrozoni i blagom privrednom rastu u Srbiji u 2013. godini.