
Matematičkom formulom do odluke o otkazu
Dati otkaz ili ne?
Jednostavna formula koja će vam pomoći da odlučite da li da idete ili da ostanete…
Često ne znate odakle želja za promenom posla, samo znate da vam je potrebna, da vas guši trenutno poslovno okruženje, da biste rado sledećeg jutra gledali neka nova lica u kancelariji. Ili biste možda promenili poslove na kojima svakodnevno radite. Dakle, možda biste promenili profesiju. Uglavnom, promena je u vazduhu i tačka.
Korak u novo svakako izaziva stres i pre svaga strah, jer je u pitanju neizvesnost. Gde otići, u koju firmu? Na koje radno mesto? Trebam li ja toj novoj firmi? Kako ću se navići na nove saradnike, nove obaveze, novi radni sto? Odluka nije ni malo laka i ovoj potrebi za promenom treba pristupiti taktično i pametno…
Psiholog i doktor Ben Mihaelis se poslednjih godina bavi problemom odluke o otkazu, a na to su ga naveli pacijenti koji su poslovni ljudi i na terapijama su izjavljivali da žele da promene posao i tražili su pomoć i smernice kako da znaju da to nije trenutno nezadovoljstvo, već je objektivno vreme za promenu posla. Ono što im je dr. Mihaelis predlagao i što je pokazalo odlične rezultate je da ocene sledeće stavke:
1. Učenje: koliko zapravo na trenutnom poslu uče i usavršavaju se?
2. Vrednovanje: Koliko osećaju da ih na trenutnom poslu vrednuju, cene? Koliko cene njihov rad i doprinos poslu?
3. Novac: Da li misle da su sada adekvatno plaćeni?
4. Potencijal: Vide li prostor za „rast“ ili za mogućnost da se u budućnosti bave interesantnijim poslom?
Probajte. Svaku od ovih stavki ocenite od 1-10 i dobićete konačnu ocenu vašeg trenutnog posla. Recimo, radite prilično monoton posao i nema mnogo prilike za učenje, tako da prvu stavku možete oceniti sa „2“. Mislite da vas cene i vrednuju vaš rad, tako da stavku dva možete opisati ocenom „6“. Niste zadovoljni platom, mislite da možete više (treću stavku opišite ocenom „5“) i vidite potencijal da se u budućnosti bavite mnogo zanimljivijim stvarima (ovde bi ocena bila, recimo, „5“).
Kada se sve sabere:
2 (učenje) + 6 (vrednovanje ) + 5 (novac) + 5 (potencijal) = 18 (konačna ocena vašeg trenutnog posla)
Sada pokušajte da procenite novi posao. Recimo: Mislite da ćete se na novom poslu više usavršavati (ocena 5). Verujete da će se vaš rad i trud više ceniti (ocena 7). Recimo da na novi posao prelazite za istu platu (ocena 5), a da će vam novo radno mesto pružiti više mogućnosti za budućnost (ocena 7). Kad se sabere – 24.
Po matematici, aktuelan posao bi trebalo da je vaša prošlost, Ali, dr.Mihaelis savetuje da uzmete u analizu još dva faktora do konačne odluke:
5. Promena: Koliko će promena posla uzrujati vaš život?
6. Strah: Koliko se vi, u stvari, plašite promena i novih situacija?
I ove poslednje stavke ocenite kao i prethodne. Recimo da promena neće mnogo uticati na vaš život (to bi bila „4“) i da niste posebno plašljivi kad su promene u pitanju (to je za ocenu „5“). Ukupno „9“.
I, konačno, oduzmite faktore promena/strah od ocene potencijalnog posla (24- 9=15). Uporedite sa ocenom trenutnog posla (18). Broj 18 je još uvek veći od 15, pa bi vas dr. Mihaelis savetovao da još jednom razmislite o promeni posla, ili da potražite drugu kompaniju za transfer. Ili, neka jednostavno prenoći…
M.Pašćan