Razgovor za posao ne mora da bude stresan

Piše: Iva Crvak, Represent Communications

U prethodnom tekstu sam pisala o formi i strukturi CV-ja, dala sam vam savete na osnovu kojih možete brzo i lako da napravite dobar CV. Kada pošaljemo CV određenoj kompaniji/organizaciji očekujemo poziv za razgovor. A šta se dešava kada taj trenutak dođe? Da li ste spremni?

Poslali ste CV za željenu poziciju i pozvali su vas na razgovor za posao/praksu. To znači da ste prethodno dobro napisali CV i da ste potencijalni kandidat za posao. Šta i kako dalje? Pitanja sa kojima se svi suočavaju su kako da prevaziđem tremu, kako bi trebalo da se obučem, šta će me pitati, kako da ostavim dobar utisak i slično.

Priprema i prikupljanje informacija predstavljaju dobar početak. Dobro se informišite o kompaniji/organizaciji u koju idete na razgovor. Informacije o potencijalnom poslodavcu uglavnom možete naći na njihovom sajtu.

Ako ste se informisali o kulturi i načinu poslovanja kompanije/organizacije u koju idete na razgovor izbor garderobe će vam biti vrlo lak. Ukoliko se dvoumite između dve kombinacije, odlučite se za klasičniji izgled jer tu ne možete da pogrešite. Pri izboru odevne kombinacije mislite o poruci koju želite da pošaljete. Izbor odeće može biti poruka i informacija za sebe, nezavisno od vašeg CV-ja.

Nemojte kasniti, dođite koji minut ranije, to je jedan od načina da pokažete da poštujete tuđe vreme, ali i da ste odgovorni. Pravilno korišćenje gramatike srpskog jezika se podrazumeva, kao i da ne koristite žargonski rečnik i poštapalice. Sa potencijalnim poslodavcem ste na Vi, ukoliko vas ne zamole da im ne persirate. Ponesite diplome i sertfikate koje posedujete i odštampan CV.

Razgovor može početi vašim predstavljanjem. Tada bi trebalo da „prođete“ kroz svoj CV i posebnu pažnju posvetite aktivnostima, kvalifikacijama i zaposlenjima koja su relevantna za poziciju koju ste aplicirali. Razgovor se potom može nastaviti pitanjima zašto ste se prijavili baš za taj posao, šta znate o kompaniji/organizaciji, zašto bi trebalo da se odluče baš za vas, koje su vaše vrline i mane, kako se suočavate sa problemima, visina plate, bivši poslodavci, ukoliko menjate posao koji je razlog … Kako biste znali svoja prava i obaveze pročitajte Zakon o radu .

Svaki poslodavac „voli da vidi“ motivisanu, iskrenu osobu koja je odlučna i spremna da preuzme odgovornost, ima inicijativu i samopouzdanje.

Ne prekidajte sagovornika i potrudite se da jasno, precizno i konkretno odgovarate na postavljena pitanja.

Budite pozitivni i verujte u sebe, ne samo na razgovoru za posao već uvek i svuda, i bićete sjajni.

O načinima za prevazilaženje treme koja se može pojaviti u raznim situacijama, na razgovoru za posao/praksu, prilikom prezentovanja, držanja govora i slično, ću pisati u narednom tekstu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE