Gorivo sve skuplje, promet opada

Zbog povećanja akciza i PDV-a gorivo će od 1. oktobra ponovo poskupeti i to dizel za oko šest dinara, tečni naftni gas za devet i benzin zbog većeg PDV-a za tri dinara po litri.

Nova akcizna politike vlade je jedini način da se državna kasa popuni s oko 2,8 milijarde dinara. Poskupljenja će uslediti i do tada zbog daljeg rasta cene sirove nafte i oscilacije kursa dolara, evra i dinara.

Dakle, samo po osnovu uvećanih akciza na dizele gorivo će poskupeti za pet, plus dinar po osnovu povećanja PDV-a s 18 na 20 odsto za još jedan dinara, što je ukupno šest dinara.

Istovremeno će litar auto gasa za automobile biti skuplje oko devet dinara. Jedina pogodnost je što će se prevoznicima i taksistima iznos akcize vraćati, odnosno imaće pravo na povraćaj para.

Poskupljenja će biti pošteđeni i javni gradski prevoz, jer će i oni imati pravo na povraćaj akciza, inače bi se ovo povećanje akciza kod dizela u velikom meri odrazilo na poskupljenje gradskog prevoza.

I dok s jedne s strane izgleda da naftaši trljaju ruke jer će gorivo biti još skuplje, situacija je potpuno drugačija. S većom cenom njihova zarada ej sve manja, pa uemsto očekvainih devet i 10 dinara marže po litri, zarađuju oko četiri do pet dinara.

Osim toga u velikom su strahu da će ovo poskupljenje dodatno da im obori promet koji je već manji u odnosu na prošlu godinu. Što se tiče TNG promet je za prvih šest meseci ove godine već opao za oko 1,5 do tri odsto.

Cena benzina će se menjati po osnovu većeg PDV-a, akcize se za sada nisu menjale, s tim što se može očekivati da u nekom narednom koraku vlada ide na ponovno povećanje akciza na dizele kako bi se iznosi državnih nameta na benzine i dizele izjednačili.

Navodeći primer da je skoro dve godine lož ulje prodavano kao evro dizel, u resornom ministarstvu zahvaljujući ovim merama očekuju sređivanje naftnog tržišta.

Milica Bisić, savetnik u Ministarstvu finansija i privrede kaže da će ovim uvođenjem akciza onemogućiti ili bitno ograničiti zloupotrebe koje su se do sada pojavljivale naročito kod lož ulja i koja su državu ove godine koštala šest milijardi, a prošle oko 12 milijardi dinara.
 
Jelena Petrović

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE