Ko u Evropi ima najviši PDV?

Odluka srpske vlade da od narednog meseca poveća stopu poreza na dodatu vrednost (PDV) sa 18 na 20 posto i da zadrži sniženu stopu PDV-a za određene proizvode, bila je povod da agencija Anadolija (AA) istraži visinu i modele PDV-a koji se primenjuju u zemljama zapadnog Balkana i u ostatku Evrope.

U Bosni i Hercegovini se primenjuje jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto, koja nije menjana od uvođenja 1. januara 2006. godine, a nema najava i konkretnih inicijativa za uvođenje diferenciranog PDV-a. Od ostalih država u regiji, opšta stopa PDV-a u Crnoj Gori je 17 posto, kao u BiH, ali za razliku od ove zemlje, u Crnoj Gori snižena stopa od 7 posto važi za osnovne životne namirnice, lekove i medicinske implantante, udžbenike, knjige, novine i časopise.

U Hrvatskoj je od 1. marta 2012. godine povećana opšta stopa PDV-a sa 23 na 25 posto, dok je donesena odluka da se primenjuje međustopa PDV-a od 10 posto na jestiva ulja i masti, dečiju hranu i vodu. U Hrvatskoj postoji i nulta stopa PDV-a koja se odnosi na osnovne životne namirnice, lekove, ortopedska pomagala i knjige. Također, izmjenama zakona o PDV-u u Hrvatskoj regulisano je da, od početka iduće godine, snižena stopa PDV-a od 10 posto bude primenjivana i na ugostiteljstvo, odnosno hranu u ugostiteljskim objektima, bezalkoholna pića, vina i pivo u takvim objektima.

U Srbiji se trenutno primenjuje PDV od 18 posto, ali nakon što jeVlada Srbije početkom septembra usvojila predlog rebalansa budžeta za 2012. godinu, PDV će se od oktobra povećati na 20 posto, dok je stopa od 8 posto zadržana za sve životne namirnice, kao što su hleb i drugi pekarski proizvodi, mleko i mlečni proizvodi, brašno, šećer, jestivo ulje i jestive masnoće životinjskog i biljnog porekla, med, voda, jaja, a ista stopa od 8 posto važiće za lekove, udžbenike i nastavna sredstva, ogrevno drvo, komunalne usluge, prirodni gas itd.

Standardna stopa PDV-a u Makedoniji je 18 posto, ali je za 13 posto umanjena stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, poljoprovredne mašine i repromaterijale, lekove, računare, javni prevoz, i stanove. Standardna stopa PDV-a u Sloveniji je 20 posto, dok se primenjuje i međustopa PDV-a od 8,5 posto za životne namirnice. U Albaniji se primjenjuje jedinstvena opšta stopa PDV-a od 20 posto.

Opšte stope PDV-a u zemljama u našem bližem okruženju, pak, spadaju među niže u Evropi. Gledajući globalno, Evropa je regija u kojoj se primenjuju najviše stope PDV-a.

Među zemalja Evropske unije najviši PDV se primenjuje u Mađarskoj i iznosi 27 posto, a snižena stopa PDV-a za odrđene proizvode kreće se od 5 do 18 posto. Sledi Danska gdje je uvedena jedinstvena stopa poreza na dodanu vrednost na sve proizvode od 25 posto. Takođe, U Švedskoj se koristi standardna stopa PDV-a u visini od 25 posto, dok se snižena stopa za najosetljivije proizvode i robe kreće od 6 do 12 posto. Rumunija je četvrta zemlja EU-a gdje se primenjuje najviši PDV u visini od 24 posto, dok se snižena stopa za neke proizvode kreće od 5 do 9 posto.

Najniža stopa PDV-a se primenjuje u Luksemburgu gde standardna stopa iznosi 15 posto, dok se snižena kreće u rasponu od 6 do 12 posto za najosetljivije proizvode koje koriste konzumenti.

Prosek standardnog PDV-a u zemljama Evropske unije iznosi 20.94 posto.

Porez na dodatu vrednost (PDV) je najrasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svetu. Primenjuje se u preko 120 država sveta, a u nekim od njih se javlja i pod drugačijim nazivima. Naprimer, u Velikoj Britaniji, Kanadi, Novom Zelandu ili Singapuru poznat kao porez na dobra i usluge, dok se u Japanu naziva porezom na konzumiranje.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE