Zraci najbolje leče psorijazu

Nasuprot mišljenju da su oboleli od psorijaze zdravi i da „samo“ imaju hronični estetski problem, klinička istraživanja govore da je ovo oboljenje imunološko i genetski uslovljeno. Osim toga, ispitivanja pokazuju da oboleli mnogo češće od drugih imaju i aterosklerozu, a uz nju „pratioce“ kao što su povišen krvni pritisak, bolesti srca i krvnih sudova i povećan rizik od srčanog i moždanog udara. Zato bi lečenje trebalo da počnu dok se bolest ne proširi, jer ako se na vreme i pravilno leče malo ko će primetiti da imaju psorijazu.

Ovako o lečenju jedne od najrasprostranjenijih kožnih bolesti govori profesor dr Radoš Zečević, dermatovenerolog VMA, i naglašava da samolečenje i korišćenje lekova koji su pomogli nekim obolelima nije preporučljivo. Da bi se ova bolest, od koje boluje oko dva odsto ljudi, lečila, neophodno je da se proceni koliko se bolest proširila i da li pacijent ima i neka pridružena oboljenja budući da je psorijaza vrlo često praćena artritisom.

– Kada je reč o terapiji, na prvom mestu je fototerapija kombinovana sa lekovima iz grupe psoralena koji poboljšavaju efekat zraka. Na „zračenje“ se obično dolazi tri puta nedeljno, a traje pet, 10 ili 12 minuta. Fototerapija je gotovo savršena za obolele od psorijaze, jer su nus-efekti zanemarljivi, a pacijent nekoliko meseci bez simptoma bolesti – naglašava profesor Zečević i dodaje da u Srbiji, nažalost, malo centara može da sprovodi fototerapiju obolelih pa se zato prvo govori o drugim načinima lečenja.

– Odavno se zna da sunčanje poboljšava stanje obolelih. Zato im i danas savetujemo da dve-tri sedmice borave na moru, postepeno se sunčaju i ne „gore“ pošto stanje može da im se pogorša – poručuje naš sagovornik i podseća da pacijentima prija i kupanje u slanoj vodi.

Ukoliko bolest nije mnogo proširena propisuje se topijska terapija to jest kortikosteroidne masti kojima se tačno određen broj dana obolela mesta mažu dva puta dnevno Lečenje ovim mastima, na primer na velikim zglobovima kao što su laktovi, ponekad zahteva da se namazana obolela mesta pre spavanja obaviju najlonom, što omogućava bolje prodiranje masti u obolelo tkivo i ubrzava uklanjanje ljuspica. Kada se, potom, naslage „skinu“ nastavlja se lečenje propisanom mašću ali bez najlona. Donedavno su se mnogo koristili i katrani, staro, provereno protivupalno sredstvo koje u kombinaciji sa sunčanjem i fototerapijom daje dobre rezultate.

Osim ovih masti, za lečenje se preporučuju i preparati sa salicilnom kiselinom, a poslednjih godina i preparati imunomodulatornog delovanja koji su naročito dobri za obolele površine sa nežnijom kožom kao što su lice i vrat, pošto posle duže upotrebe, ne izazivaju atrofiju kože, maljavost i proširene krvne sudove.

– Pacijentima koji imaju raširenu psorijazu, kao i onima kojima terapija kortikosteroidnim mastima nije dovoljna, propisujemo citostatske lekove iz podgrupe imunomodulatora. Jeftini su, jednostavno se doziraju i nisu toksični. Osim toga, propisuju se i izuzetno delotvorni lekovi iz grupe ciklosporina i retinoida. Svi ovi lekovi, međutim, mogu da se koriste isključivo ako ih propiše lekar. Njihova primena mora da se kontroliše naročito na početku lečenja – kaže profesor Zečević.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE