
Deca najveće žrtve Fukušime
Skoro godinu i po dana nakon nuklearne nesreće u Fukušimi, zdravstvena sudbina dece u toj i okolnim japanskim prefekturama još uvek je neizvesna.
Uprkos brojnim pozivima aktivistima i protestima na ulicama Tokija, i dalje ne postoji plan za privremeno izmeštanje stanovništva ili, bar, dece iz oblasti koje ne pripadaju zabranjenoj zoni prečnika 30 kilometara oko centrale „Fukušima 1“ ali su znatno kontaminirana radioaktivnim česticama iz te nuklearke.
Deca, koja imaju brži metabolizam od odraslih i još nedovoljno razvijene kosti, višestruko su ranjivija od drugih starosnih kategorija kada su u pitanju maligna oboljenja štitaste žlezde, limfnih čvorova i koštane srži koje prouzrokuje izlaganje radijaciji.
Nakon eksplozije reaktora u „Fukušimi 1“ prošle godine u vazduh, tlo i okean puštene su ogromne količine radioaktivnih čestica poput izotopa joda, cezijuma, plutonijuma, uranijuma i stroncijuma.
Radioaktivni jod izazivač je oboljenja štitne žlezde, naročito kod dece, a istraživanja iz Belorusije i Ukrajine pokazuju da je u godinama nakon nuklearne nesreće u Černobilu 6.000 dece obolelo od raka te žlezde.
Japanske vlasti stoga su donele odluku da se izvrše pregledi štitaste žlezde kod sve dece iz prefekture Fukušima. Do kraja marta ove godine 38,140 od ukupno 360,000 dece koja žive u toj administrativnoj oblasti je pregledano ultrazvukom, a rezultati su pokazali da čak 36 posto pregledanih imaju čvoriće i druge poremećaje u obliku i veličini štitne žlezde.
Uprkos tome, zdravstvena administracija je umirila japansku javnost saopštenjem da su lekari ocenili da su detaljnije pretrage potrebne samo u 186 slučajeva, gde su izrasline bile zabrinjavajuće veličine. Tom prilikom javnosti je predočeno da se i kod zdravih osoba prirodno javljaju promene u obliku i veličini štitne žlezde i da nema razloga za preteranu brigu.
Ovih dana, međutim, japanski mediji javljaju da su državne institucije naložile pregled 4.500 dece iz oblasti Japana koje su najudaljenije od oštećene nuklearne centrale, kako bi se oformila kontrolna grupa čiji će rezultati biti upoređeni sa rezultatima dece iz Fukušime. Ovaj postupak je neophodan da bi se utvrdilo koji procenat dece koja nikad nisu bila izložena radijaciji ima promene na štitnoj žlezdi.
To je na neki način istovremeno i prećutno priznanje da su izjave lekara o tome da je moguće da su deca iz Fukušime i bez radijacije od ranije imala bezopasne prirodne promene na štitnim žlezdama, zapravo, bile neosnovane, jer je nedostajala referenca za poređenje.
Život u zatvorenom
Dekontaminacija u prefekturi Fukušima još uvek nije u punom zamahu jer su još uvek u toku razvoj i ispitivanje novih tehnoloških postupaka i mašina za brzu i efikasnu dekontaminaciju širih površina, pa se stanovništvo, naročito deca, i dalje uzdržava od dužeg boravka napolju.
Ipak, sa obzirom da je jednostavna dekontaminacija fizičkim uklanjanjem površinskog sloja zemljišta upravo počela od školskih dvorišta još u leto prošle godine, sada samo 20 posto osnovnih i 10 posto nižih srednjih škola u prefekturi Fukušima sprovodi zabranu igranja napolju, u poređenju sa 50, odnosno 40 posto u oktobru prošle godine.
Uprkos tome, merenja koje su samoinicijativno sproveli nastavnici fizičke kulture u školama u toj prefekturi pokazuju da su zbog dugog boravka u zatvorenom prostoru snaga, spretnost i brzina đaka pali ispod državnog proseka, a u pojedinim školama je zabeležen pad fizičkih sposobnosti od čitavih 90 posto u odnosu na vreme pre nuklearne nesreće.
Takođe, u najvećim gradovima te prefekture, Fukušimi i Korijami u obdaništima i dalje vlada veliki oprez, pa tako čak 70 posto obdaništa u Korijami uopšte ne dozvoljava boravak deci napolju, dok ostali dopuštaju mališanima da se napolju poigraju samo između 15 i 30 minuta dnevno.
Prosvetne vlasti su stoga ovog leta otpočele sistematično istraživanje efekta koji dugi boravak u zatvorenom ima na fizičko stanje dece u oblastima sa povišenom radijacijom.
Fizičko slabljenje i mentalno naprezanje dece usled života u zatvorenom tako su novi problem sa kojim se, pored opasnosti od radijacije i života van svojih domova, suočava stanovništvo prefekture Fukušima.