
Minđuše nisu za bebe
Povreda uha naušnicom i infekcije usled neadekvatnog bušenja i održavanja rane, više su nego dovoljan razlog zašto bebama ne treba bušiti uši.
Roditelji često svojim ćerkama s nepunih godinu dana buše uši. Međutim, pedijatri savetuju da s takvim ukrašavanjem beba ni u kom slučaju ne treba da se žuri, jer ono nije nimalo bezazleno i može dovesti do niza neželjenih situacija.
Oni koji se ipak odluče da svojoj devojčici probuše uši treba dobro da se informišu o mestu na kojem će zahvat izvršiti i trebalo bi da provere je li oprema sterilizovana i sigurna kako bi se u startu izbegla mogućnost infekcije.
Osim mogućih povreda prilikom „bušenja“ postoje i brojne druge opasnostni. Beba se tokom sna vrti, premešta i okreće u krevetiću pa se može dogoditi da joj se naušnica zakači za jastučnicu, ogradicu od krevetića ili je može povući ručicom. Na taj način može povrediti i rascepiti ušnu resicu. To se takođe može dogoditi i u igri s vršnjacima.
Ukoliko roditelji primete da devojčica na probušenom uhu ima crvenilo ili uho natiče i bolno je na dodir, savetuje se da naušnicu odmah izvade i jave se svom pedijatru. To je znak da je došlo do infekcije. Ona se javlja ako oprema prilikom bušenja nije bila sterilizovana ili se rana nakon bušenja nije održavala na pravi način.
Ranicu nakon bušenja uha potrebno je desetak dana svakodnevno proveravati, a naušnicu nekoliko puta dnevno okrenuti po dva, tri puta, kako ne bi zarasla. Ukoliko se pojavi blago crvenilo, mesto treba premazati ili naprskati nekim antiseptičkim proizvodom. Ako se crvenilo proširi i dođe do naticanja ušne resice, obavezno se javiti lekaru.
Nakon bušenja ušiju može doći i do alergijske reakcije kod deteta, što stvara dodatni problem. Alergija se javlja u vidu osipa ili otoka i tada se obavezno valja javiti pedijatru, a naušnicu prethodno izvaditi.
Kako bi izbegli tu situaciju, roditelji treba da provere jesu li svi delovi naušnice koji dodiruju uši napravljeni od hirurškog čelika ili četrnaestokaratnog zlata, jer do reakcija najčešće dolazi kada naušnice sadrže nikl u nekom svom delu. Zato se savetuje da prve naušnice budu od nekog plemenitog metala – zlata ili srebra.