Ko sve traži srpski pasoš

Za poslednjih pet godina, tačnije od 1. januara 2008. do danas, 1.850 stranaca, koji nisu sa prostora bivše SFRJ, postali su građani Srbije. Reč je mahom o državljanima neke od zemalja Azije, najviše Kineza, zatim Afrike, ali i Zapadne Evrope, pa čak i SAD. Gotovo svi su ovakav status stekli bračnom zajednicom sa našim državljaninom, pišu Novosti.

Ima, međutim, i onih koji su uzeli srpsko državljanstvo zbog posla, ali i školovanja. Prošle godine manji broj njih bio je zainteresovan da postane građanin Srbije. Ipak, to mnogo ne menja statistiku. Ukoliko se uračunaju i oni sa prostora bivše Jugoslavije, u poslednjih osam godina naša zemlja je „bogatija“ za 300.000 stranaca.

„Zakon o državljanstvu Republike Srbije propisuje više osnova prijema – srpsko poreklo, izbeglički status, rezidentni status, sticanje po međunarodnim ugovorima,“ objašnjavaju u MUP Srbije. „Te osobe po ovim zakonskim osnovima zadržavaju i strano državljanstvo koje poseduju.“

Kada je reč o stranim državljanima koji ne dolaze sa prostora bivše SFRJ, takozvani klasični stranci, jedan od uslova za sticanje državljanstva Srbije je odobrenje za stalno nastanjenje i najmanje tri godine neprekidno prijavljenog prebivališta na teritoriji naše zemlje, odnosno bračna zajednica sa državljanima Srbije.

Da stranac dobije srpsko državljanstvo neophodno je, pored ostalog, i da je punoletan, da mu nije oduzeta poslovna sposobnost, da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u državljanstvo Srbije…

Navikli smo već decenijama da mahom mladi, ali ima i starijih, napuštaju Srbiju u potrazi za boljim životom, pa se neretko odlučuju i da postanu državljani zemlje koja im je pružila gostoprimstvo. Većina, bar izvesno vreme, zadržavaju matično državljanstvo, kao tanku nit nade da će se nekad vratiti. U proteklih nekoliko godina, međutim, skoro 40.000 njih zatražilo je ispis iz srpskog državljanstva.

Najviše državljana Srbije zatražilo je otpust iz matičnog srpskog državljanstva 2005. i 2007. godine, kada je strano državljanstvo uzelo njih 14.000 (po 7.000 svake pomenute godine). Najmanje njih i tu poslednju nit koja ih vezuje za otadžbinu odreklo se 2009. Bez srpskog državljanstva ostalo ih je 2.000.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE