Brisel ima rezerve prema projektu pelješkog mosta

Reagovanje u Hrvatskoj oko sredstava koje bi EU dala za evenutalnu izgradnju pelješkog mosta previše je optimistična, jer rezerve prema projektu u Briselu i dalje ostaju, ocenio je briselski diplomata, prenose agencije.

Neimenovani diplomata istakao je da je nedavni susret hrvatskog ministara spoljnih i evropskih poslova Vesne Pusić i evropskog komesara za regionalnu politiku Johanesa Hana protumačena u Hrvatskoj kao da je već dato zeleno svetlo za izgradnju pelješkog mosta uz pomoć evropskih sredstava, što je preoptimistično, jer se nije otišlo toliko daleko.

Bili smo vrlo uzdržani, a to se vidi i iz toga što smo zamolili Hrvatsku da izradi opsežnu predstudiju u kojoj bi se argumentovano izložile sve prednosti i mane svake od varijanti povezivanja prekinute teritorije Hrvatske, rekao je evropski izvor.

Izvor je istakao da bi ulaskom BiH u EU u dogledno vreme celo područje bilo evropska teritorija, a izgradnja mosta bila bi suvišan trošak i dodao da čvrsta pozicija oko pelješkog mosta još nije zauzeta.

Pusićeva je, 23. jula nakon sastanka sa evropskim komesarom za regionalnu politiku Johanesom Hanom, navela da Hrvatska mora do kraja godine dokazati da bi projekat pelješkog mosta finansijski, politički i ekološki bio bolje rešenje od koridora, i tek na osnovu toga dobiti sredstava iz evropskih fonodova za njegovu izgradnju.

Ona je rekla da Zagreb do kraja godine mora Evropskoj komisiji podneti sveobuhvatnu studiju u kojoj bi bilo dokazano da je reč o najboljoj varijanti.
 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE