Koji sve zadaci čekaju novog ministra zdravlja?
Svaki pacijent u proseku godišnje izgubi tri dana čekajući na pregled kod lekara. Susreće se i sa nestašicom lekova, komplikovanom administracijom, a ponekad i neljubaznim osobljem. Sve su to problemi koji čekaju novog ministra zdravlja.
Onoga ko sedne u ministarsku fotelju, čekaju ni malo optimistične slike u zdravstvu. Nezadovoljni su i pacijenti i zdravstveni radnici. Struka mu poručuje da ga čeka mnogo nerešenih problema. Najveći među njima je to što nema novca, tvrdi još aktuelni ministar zdravlja Zoran Stanković.
Nezadovoljni su i zdravstveni radnici, pa onome ko zameni Zorana Stankovića poručuju da zasuče rukave, jer ga čeka mnogo nedovršenog posla. Oprema je stara, recimo, u jednoj klinici imaju samo tri ginekološka stola, koji su stari više od 45 godine, pa je zaista potrebno veliko strpljenje i lekara i pacijentkinja.
„To su pre svega veoma niske zarade, koje su za neke kategorije zaposlenih ispod nivoa minimalnih zarada. Zarade koje su destimulirajuće, odbijaju vas da radite jedan tako težak posao, uslovi rada su katastrofalni, gori nego 90-tih“, kaže Živorad Mrkić iz Novog sindikata zdravstva Srbije.
Na spisku problema naći će se oronule zgrade i zastarela oprema. Budžet za zdravstvo dvostruko je manji nego pre pet godina.
„Ali ono što niko ne shvata ili ne zna ili ne želi da zna je činjenica da postoji drugi budžet, da Fond ima budžet oko dve milijrade evra, da se on koristi za lekove, isplatu dohodaka i funkcionisanje ustanova. Ministarstvo nema upliv na trošenje tih sredstava, već je to isključivo nadležnost Fonda, koji odgovara Vladi“, kaže još aktuelni ministar Zoran Stanković.
Novi ministar imaće zadatak da stane na put i korupciji, jer je baš ona poljuljala poverenje građana u zdravstveni sistem.
„Akcenat treba staviti na pitanja koja su najatraktivnija za korumpiranje, a to je pitanje velikih nabavki, bilo da je reč o lekovima ili građevinskim radovima u bolnicama. Dakle, to prvo treba uderiti i u zdravstvu i drugde gde se raspolaže javnim novcem“, smatra Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije.
Budućem ministru ni statistika ne ide u prilog. Srbija je prema Evropskom zdravstvenom potrošačkom indeksu za 2012. godinu poslednja u Evropi po kvalitetu zdravstvene zaštite.