
Francuska povećava porez strancima
Dok je u maju Daily Telegraph pisao o povećanju intreresovanja francuskih državljana za nekretninama u Londonu koju su ovi građani opravdavali očekivanim egzodusom zbog dolaska Fransoa Olanda na mesto predsednika države, sada je u fokusu povećanje poreza na rezidencije stranaca u Francuskoj.
Daily Telegraph povećanje ovog poreza smatra kaznom koja može da pogodi oko 200.000 Britanaca, pa čak i postavlja pitanje usklađenosti ove mere francuske vlade sa evropskim zakonima.
Novi porezi na sekundarne rezidencije stranaca zapravo su tek manji deo novih mera Fransoa Olanda, kojima je cilj ne samo da napune budžet, već i, po rečima premijera, da pokažu ‘društvenu odgovornost’. Među novim poreznim merama koje je premijer Žan Mark Ero najavio u francuskom parlamentu, a koje će najverojatnije biti usvojene do kraja meseca, moguće je detektovati niz bitnih stavki.
Naravno, tu su budžetski manjkovi koje bi trebalo nadoknaditi što pre pa se tako planira ubiranje dodatnih 7,2 milijarde evra već tokom 2012. Zatim, valja prepoznati snažno skretanje kursa sa Sarkozijeve politike, pre svega kroz nove poreze koji su namenjeni velikim industrijama i imućnom sloju.
Ukida se tzv. socijalni PDV, mera koju je Sarkozi snažno zagovarao, a pooštravaju se i mere kojima je prethodna garnitura izlazila u susret onima sa velikim bankarskim računom. Tako će, neoporezivi iznos u donacijama biti smanjen na 100.000 evra, a povećavaju se porezi na bogatstvo i nekretnine.
Nova vlada je svoj program neizostavno zavila u privlačne izraze poput ‘društvena pravda’ i ‘odgovornost’ te je nekoliko puta istakla da je jako vodila računa o tome da srednji sloj ne bude direktno pogođen novim merama. Ali rezultate tog ‘plemenitog’ zaloga moći će jasno da se vide tek krajem godine.
Zanimljivo je jednako tako pratiti i recepciju nove francuske porezne politike. Konzervativni britanski list Daily Telegraph smatrao je bitnom uglavnom samo jednu stavku, povećanje poreza na sekundarne rezidencije stranaca. Tako bi se, prema inicijalnom planu, porez na iznajmljivanje nekretnina u vlasništvu stranaca podigao s 20 na 35,5 odsto, a onaj na vlasništvo sa 19 na 34,5. Porez je interpretiran s druge strane La Manšea ni manje ni više nego kao ‘kazneni’.
Otprilike 200.000 Britanaca poseduje drugi dom u Francuskoj, a mera bi u budžet Francuske donela oko 50 miliona evra. Britanci imaju dvostruki porezni sistem te im se svaki porez koji plate u drugoj državi odbija od domaćeg poreza, no u slučaju da je, francuski porez viši, neće im se nadoknaditi razlika.