
UO Instituta „Vinča“ traži ostavku direktora
Zahtev za smenu direktora Instituta „Vinča“ Jovana Nedeljkovića poslednji je u nizu potresa u dvorištu koje deli Institut za nuklearne nauke i JP „Nuklearni objekti Srbije“.
Pre smene Nedeljkovića, vesti iz zajedničkog dvorišta bile su i – izlivanje vode na radioaktivni otpad u podrumu Instituta i kršenja procedura tokom eksperimenta u NOS. Sada se loptica ponovo vratila u „Vinču“.
Nedeljkovićevu smenu jednoglasno zahteva UO Instituta, a od Ministarstva prosvete i nauke tražiće da reši sudbinu i direktora ove naučne ustanove.
Jedan broj zaposlenih Nedeljkovića optužuje za mnogobrojne propuste. Ali najviše povika stiže iz Laboratorije za materijale, u čijem podrumu je zimus pukla cev i pokvašen radioaktivni „žuti kolač“. On priznaje da taj otpad još nije odnet iz podruma, ali kaže da taj posao treba da uradi NOS, a ne rukovodstvo „Vinče“.
Zaposleni u Laboratoriji za materijale Nedeljkoviću stavljaju na dušu dug za doprinose od 130 miliona dinara, nepoštovanje normativnih akata, zapošljavanje mimo procedure…
Pisali su upravnom odboru, na čijem čelu je Dragan Domazet, i u ponedeljak je zatražena smena direktora. Nedeljković, međutim, iza svega vidi političku pozadinu i pokušaj da se u vreme kada još nije formirana nova vlada na brzinu donesu važne odluke.
Nedeljković, koji je na čelu „Vinče“ već šest godina, kaže da je nestranačka ličnost i da nijedna partija nije zaslužna za njegov izbor. UO mu je dao rok od deset dana da sam podnese ostavku, da ne čeka zeleno svetlo Ministarstva za smenu.
Ne vidim razlog da u ovom trenutku podnesem ostavku, kaže Nedeljković, za „Novosti“. Institut ima mnogo problema i dugovanja, ali duguju i nama. Samo od JP NOS ne možemo da naplatimo 30 miliona dinara za komunalije i struju. Formiranje tog javnog preduzeća donelo nam je samo probleme. Otišao je deo prihoda, mnogi ljudi, a bavimo se sličnim poslom i delimo krug Instituta. Ne mogu dva domaćina dobro da brinu o jednom dvorištu.
NAJVEĆI NAUČNI INSTITUT
„Vinča“ je najveći naučni institut u Srbiji, sa najviše istraživača i naučnih radova. Prema poređenju direktora Nedeljkovića, 2006. godine objavili su 234 naučna rada, a prošle godine 442. Poredeći iste godine – imali su 129 doktora nauka, a sada ih je 204, a zaposleno je ukupno 468 istraživača.