Zbog malverzacija Barclay’s napustio i izvršni direktor

Izvršni direktor banke Barkley’s Bob Dajmond podneo je neopozivu ostavku na funkciju usled skandala s malverzacijama.

Zbog istog skandala predsednik Barkley’s-a Markus Adjius juče je podneo ostavku, a pokrenuta je i parlamentarna istraga o radu britanskog bankarskog sektora.

Uprava Barkley’s-a je na meti kritika od kada se ispostavilo da je dostavljala lažne podatke u obračunu međubankarske kamatne stope u periodu izmedju 2005. i 2009, za šta su joj britanske i američke nadležne službe prošle nedelje odredile novčane kazne u iznosu od 453 miliona dolara. Lažiranje je dobrim delom došlo iz Barkley’s kapitala, odeljenja za investiciono bankarstvo koje je tada vodio Bob Dajmond.

Britanska Služba za teške finansijske malverzacije juče je saopštila da će o pokretanju postupka u tom slučaju verovatno odlučiti u sledechih mesec dana. Vlada, koja je pod pritiskom da pokrene sudsku istragu bankarskg sektora, najavila je formiranje parlametnarnog odbora koji će ispitati poslovanje banke i do kraja godine o tome objaviti izveštaj.

„Pritisak koji je na Barkley’s izvršen sa strane dostigao je razmere koje bi mogle uništiti banku – i ja to ne mogu da dozvolim“, rekao je Dajmond.

Pored medijskog pritiska, Dajmond je dobio brojne pozive na ostavku iz političkog sveta, između ostalih od zamenika premijera Nika Klega i vođe opozicione Laburističke stranke Eda Milibanda.

Pojedini analitičari verovali su da je Dajmondovo mesto bezbedno jer nije imao očiglednog naslednika. Dajmond je rekao da i dalje želi da se danas suoči sa finansijskim odborom Donjeg doma britanskog parlamenta i objasni zašto je banka lagala u izveštajima o visini troškova kredita.

Barkley’s je jedna od brojnih banaka koja redovno podnosi procene visine troška koje bi imala od pozajmica drugih banaka. Te procene ulaze u obračun londonske međubankarske kamatne stope (libor), na osovu koje se određuju isplate za niz finansijskih ugovora.

Londonska stopa i srodna Evropska međubankarska kamatna stopa su referentne kamatne stope za svetske ugovore vredne 500 hiljada milijardi dolara, u koje spadaju pozajmice i hipoteke.

Barkley’s je priznala da je u vreme kreditne krize 2007. i 2008.
dostavljala vrednosti niže od stvarnih. Još nekoliko svetskih banaka je pod istragom zbog sličnih prekršaja.

Prošle nedelje, Dajmond je rekao se, zbog skandala, on i još trojica viših izvršnih direktora odriču svih bonusa iz 2012.

Finansijski uslovi njegovog odlaska nisu odmah bili poznati.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE