Đurović: Uspešna sezona Narodnog pozorišta
Upravnik Narodnog pozorišta u Beogradu Božidar Đurović ocenio je danas da je 143. sezona nacionalnog teatra bila zaista uspešna, ali i da je bilo veoma teško sa smanjenim budžetom praviti tako veliku produkciju.
Đurović je naglasio da je Narodno pozorište „stabilna kuća, gotovo bez dugova“ i izrazio zadovoljstvo što će ući u sledeću sezonu pripremljeni za nove pozorišne izazove, a sve na radost umetnika i publike. On je primetio da o tome koliko je velika ekonomska kriza, najbolje svedoči broj premijera u beogradskim pozorištima i teatrima u unutrašnjosti. Sumirajući ostvarene rezultate u sezoni koja se bliži kraju, Đurović je rekao da je Narodno pozorište, kada su drame u pitanju, imalo po četiri premijere na Velikoj sceni i Sceni „Raša Plaović“.
Devetu premijeru u ovoj sezoni nacionalni teatar imaće 29. juna na Kosovu. Reč je o Molijerovom komadu „Građanin Plemić“ u režiji Darjana Mihajlovića, rađenom u koprodukciji Narodnog pozorišta iz Beograda i Srpske drame Narodnog pozorišta iz Prištine sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Dramu nacionalnog teatra u ovoj godini, prema mišljenju Đurovića, obeležila je koprodukcija sa Glob teatrom iz Londona i Fondom „Laza Kostić“. „Reč je o predstavi o kojoj se s pravom puno pisalo, jer to je zaista, verujem, kulturni događaj u Srbiji u ovoj godini – prvi deo trilogije ‘Henri Šesti’ u režiji Nikite Milivojevića i izvođenju glumaca Narodnog pozorišta, koji su na najdostojanstveniji i briljantan način predstavili ne samo Narodno pozorište, nego srpsko glumište“, ocenio je upravnik. Osim u Londonu, Drama Narodnog pozorišta gostovala je i u Vankuveru, Torontu, Budimpešti, Dizeldorfu, gde je srpske predstave videlo 3.105 gledalaca.
U produkciji Opere i Baleta Narodnog pozorišta upravnik je izdvojio dve ravnopravne premijere opere „Karmen“ Žorža Bizea sa dve odvojene postavke, obnove opera „Don Paskavale“ Gaetana Donicetija i „Don Karlos“ Đuzepea Verdija, kao i premijeru baleta „Aleksandar“ u koreografiji Ronalda Savkovića. „Sa gledišta repertoara veoma smo zadovoljni i čini mi se da smo postigli u svim sektorima veoma zapažene rezultate – dakle, i u kvalitetu i u kvantitetu jedna zaista ozbiljna, ozbiljna sezona“, istakao je Đurović, dodavši da je u ovoj sezoni odigrana 481 predstava pred 150.000 gledalaca.
Upravnik nacionalnog teatra rekao je da je najbitnije što su 22. novembra otvorili „staru, ali ujedno i novu scenu ‘Raša Plaović'“, koja je sada, uveren je, „najlepša i najmodernija scena u Beogradu“. Muzej Narodnog pozorišta je u ovoj sezoni posetilo oko 19.500 posetilaca. „Mislim da je to cifra na koju mogu da nam pozavide svi muzeji, a reč je najmlađem muzeju u Srbiji, koji je u ovoj sezoni imao osam tematskih postavki. Imali smo i dve izložbe u inostranstvu – u Budimpešti i Podgorici i pet na festivalima po Srbiji“, naglasio je Đurović. On se osvrnuo na intenziviranje međunarodne saradnje, naglasivši da su međunarodni sporazumi i umrežavanje Narodnog pozorišta sa evropskim teatrima jedna od strateški bitnih tema Uprave teatra.
Đurović je podsetio da su 24. marta pozvali direktore opera i baleta iz okruženja i Evrope sa ciljem umrežavanja nacionalnih operskih i baletskih teatara i razmatranja ekonomske krize kao izazova za saradnju. Narodno pozorište je potpisalo sporazume o saradnji sa Nacionalnom operom Minska, Operom i baletom iz Skoplja, Nacionalnom operom i baletom iz Sofije, Nacionalnom operom i baletom iz Lavova, Kairskom operom i baletom…
Napomenuo je da posebno brinu o radu operskog i baletskog studija pružajući tako priliku mladim umetnicima da naprave svoj prvi korak. „Sticajem okolnosti sve su manje produkcije, sve je manje prostora za rad, a Narodno pozorište strateški ima obavezu da brine ne samo o mladima, već o svim pozorištima iz unutrašnjosti, te smo tako romskom teatru iz Inđije poklonili staro gledalište scene ‘Raša Plaović’. Imali smo i koprodukcije sa Prištinom i posebno brinemo o pozorištu u Kraljevu i pozorištu iz Kosovske Mitrovice, zbog jasnih razloga“, objasnio je on. Đurović je najavio da naredna sezona počinje 15. septembra sa predstavom „Henri Šesti“, koja će biti u zvanicnoj konkurenciiji ovogodišnjeg festivala „Bitef“.
U julu sa komadom „Kanjoš Macedonović“ Vide Ognjenović gostuju na Bojčinskom letu i u Budvi, a u okviru festivala „Tvrđava teatar“ (Smederevo), osim te predstave, anasambl Narodnog pozorišta izvešće i „Staklenu menažeriju“ Tenesi Vilijamsa u režiji Radoslava Milenkovića. „Želim da se zahvalnim Ministarstvu kulture Srbije na brizi o Narodnom pozorištu i mnogim prijateljima nacionalnog teatra, koji su u velikoj meri, pomogli shodno svojim mogućnostima, da dovršimo započete investicije i da imamo jednu uspešnu sezonu“, naglasio je Đurović.