Industrijska proizvodnja pada 3,5 %

Do kraja juna industrijska proizvodnja bi mogla da zabeleži pad za 3,5 odsto u odnosu na isti period 2011, procene su stručnjaka sa Ekonomskog institututa.


Očekivanja su i da će potrošačke cene u prvih šest meseci ove godine, u poređenju sa decembrom 2011, porasti za 4,4 odsto, kao i da će promet robe u trgovini na malo u stalnim cenama u prvih šest meseci ove godine, biti manji za 0,2 odsto.

Te prognoze su navedene u časopisu „Makroekonomske analize i trendovi“ koji izdaje Ekonomski institut u saradnji sa Privrednom komorom Srbije. Procene su i da će izvoz robe u evrima imati pad za dva odsto, a uvoz robe rast za pet procenata. 
 

Aprilska anketa privrednika koju je sproveo MAT donela je lošije ocene o očekivanoj poslovnoj klimi u državno-društvenom sektoru i nepromenjene ocene u privatnom sektoru u odnosu na prethodni mesec. 
 

Najvažniji nalaz iz aprila je pad indikatora očekivane prodaje za 14,2 procentna poena, čime je ovaj pokazatelj prekinuo trend rasta zaopočet u februaru.  Visoka nepredvidljivost indikatora očekivane prodaje ukazuje na relativno nepredvidljivu tražnju na domaćem i glavnim izvoznim trzištima. 
 

U aprilu je ponovo zabeležen relativno visok nivo inflacionih očekivanja – čak 65 odsto anketiranih firmi izjasnilo se da očekuje rast cena svojih inputa u naredna tri meseca (u martu 70,2 odsto) uz 37 osto firmi koje očekuju rast cena svojih gotovih proizvoda u istom periodu (u martu 39,3 odsto). 

Verovatno razlog za ovakvo kretanje je slabljenje dinara, kao i rast cena sirovina na globalnom tržištu, ocenjuju saradnici MAT-a. 

U aprilu je zabeležen i veći nivo korišćenja priozvodnih kapaciteta u privatno i državno-društvenom sektoru svojine u odnosu na mart, i to za 2,2 procentna poena. 

Ekonomisti MAT napominju da je stepen korišćenja proizvodnih kapaciteta u privatnom sektoru u aprilu niži za 3,4 procentna poena, u odnosu na april 2011.
 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE