Oporezivanje nekretnina najviše će pogoditi Zadrane i Šibenčane
Ako Hrvatska sledeće godine zaista uvede porez na imovinu on će najviše udariti na kućni budžet stanovnika u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji, dok će udar na džepove građana biti najslabiji u Primorsko-goranskoj, Istarskoj i Gradu Zagrebu.
Za to postoje dva razloga: nekretnine u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji imaju najveću vrednost u odnosu na godišnji dohodak tamošnjih stanovnika, a komunalna naknada najviša je u Zagrebu, PGŽ-u i Istri, pa će njeno ukidanje i uvođenje poreza na imovinu najmanje pogoditi stanovnike na tom području. Pokazala je to analiza koju su poreski stručnjaci izradili za Ministarstvo finansija krajem 2010. godine kad se takođe razmišljalo o uvođenju poreza na imovinu.
U toj analizi došlo se do zaključka da je vrednost stanova i pripadajućeg zemljišta u Hrvatskoj četiri puta veća od raspoloživog dohotka domaćinstva, a najveći je nesrazmer u Zadarskoj županiji gde stanovi u proseku vrede 6,3 raspoloživih ličnih dohodaka pojedinog domaćinstva. Uz to vrednost stanova i inače najviše odstupa pod dohotka domaćinstv baš u županijama na Jadranu.
U slučaju da se ukine komunalna naknada, komunalni doprinos i porezi na vikendice i uvede porez na imovinu po stopi od jedan odsto to bi domaćinstv u Šibensko-kninskoj županiji u proseku opteretilo s više od 1,7 hiljada kuna godišnje, u Zadarskoj županiji sa 1,5 hiljada kuna, a u Ličkoj županiji sa 1,4 hiljada kuna. U Primorsko-goranskoj županiji opterećenje bi bilo 700 kuna veće nego dosad, a otprilike isto bi u proseku više za porez na imovinu, u odnosu na komunalnu naknadu, plaćali u Zagrebu, dok bi u Istri porezno opterećenje domaćinstvima odnelo oko 500 kuna godišnje.