Naftaši: Popusti dati sa zakašnjenjem
Naftaši u Srbiji, iako zadovoljni odlukom Vlade da smanji akcize na gorivo, poručuju da je prostora za ovu meru bilo i pre izbora. Država je dela svog nameta mogla da se odrekne u februaru i martu, kada su cene na svetskim berzama „gazile“ maksimum. Prozivođačke cene derivata, međutim, već dva meseca lagano padaju, pa je nejasno dokle će trajati velikodušnost države.
Vlada je u petak smanjila akcize na gorivo za 1,5 dinara. Iskoristila je zakonsku mogućnost da se država, ukoliko rast prerađivačkih cena zapreti makrostabilnosti, odrekne dela svog nameta. I to dok prerađivačke cene ne počnu da padaju. U Srbiji su, međutim, veleprodajne cene goriva svoj maksimum doživele u martu, a već u drugoj polovini tog meseca NIS je počeo da ih spušta. Trend je nastavljen.
U pitanju je svojevrsna vrsta gimnastike jer je država zbog skoka cena znatno više prihodovala u budžet na osnovu PDV koji je 18 odsto maloprodajne cene, ocenjuje Tomislav Mićović generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. Od 1. januara je država prihodovala više za oko dva dinara po litru goriva, i mi smo iz naftnih kompanija ukazivali na to da država ima prostora za manevar da smanji akcize i znatno pre izbora. I ovo je dobro, jer je pad prometa bio veliki.
Od početka ove godine, zbog rasta cena nafte na svetskom tržištu, ali i pada dinara u odnosu na evro, maloprodajne cene su otišle „u nebesa“. Dizel D2 sa 121,2 dinara početkom godine, dostigao 144,50 dinara za litar. Evrodizel je sa 133,9 stigao na – 152,50 dinara za litar, benzin BMB 95 sa 127,4 na 146,50 dinara, a evropremijum BMB 95 sa 134 na 156,9 dinara za litar. Država se nije mešala.
Sredinom marta su cene sirove nafte na svetskim berzama počele da klize naniže, a stabilizovao se i kurs dinara prema evru, pa je Naftna industrija Srbije, 20. marta oborila svoje velikoprodajne cene. Taj trend je nastavljen svakog utorka, kada se objavljuju velikoprodajne cene. I na pumpama najvećeg snabdevača naftnim derivatima našeg tržišta, maloprodajne cene krenule su naniže. Reagovala je i konkurencija.
I onda je, 4. maja, kada je NIS ponovi snizio velikoprodajne cene, Vlada Srbije napokon rešila da smanji akcize na dizel i benzin za 1,5 dinara po litru. Akcize, posle sniženja, za sve vrste benzina iznosiće 48,1 dinara za litar, a za sve vrste dizela 35,57 dinara za litar.