Otkriven način kojim može da se predvidi rak dojke

Jedna od pet žena ima genetski „okidač“ koji udvostručuje rizik od raka dojke, pokazalo je istraživanje Imperial Collegea u Londonu.
 
Naučnici su analizirali uzorake krvi 1380 žena različitog životnog doba, a kod njih 640 kasnije je razvijen rak dojke. Stručnjaci su otkrili snažnu vezu između raka dojke i molekularne promene gena ATM na belim krvnim zrncima i time su potvrdili da je genetska varijacija jedan od činioca oboljenja.
 
Istraživanje pokazuje i da su žene koje su imale povećan nivo metilacije, procesa koji deluje kao genetski okidač u vezi sa genom ATM,  imale su dvostruko veći rizik od oboljevanja od raka dojke nego one kod kojih je nivo bio niži. Testom se proučavalo kako geni reaguju na faktore okruženja, na primer na alkohol i hormone, a taj proces je poznat kao epigenetika. U nekim slučajevima su promene bile očigledne i 11 godina pre nego što je otkriven rak dojke.
 
– Nadamo se da je ovo istraživanje samo početak našeg razumevanja epigenetske komponente raka dojke i da će se otkriti još mnogo primera gena koji povećavaju rizik od ove opake bolesti – rekao je vođa istraživanja Džejm Flenagan, prenosi Daily Mail.
 
Iako naučnici nisu otkrili zašto je veći rizik od raka dojke povezan sa genetskim promenama na belim krvnim zrncima, testiranje krvi u kombinaciji sa ostalim činiocima  može da bude od velike pomoći u selekciji žena sa najvećim rizikom od razvoja ove bolesti.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE