U rudniku „Šuplja stijena“ tražili povišice, vlasnik uručio otkaze

Radnici Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena“ kod Pljevalja, njih 14, podneće tužbu protiv firme “Gradir Montenegro” u čijem sastavu posluje rudnik i jednog od vlasnika preduzeća Veselina Pejovića, zbog grubog kršenja njihovih prava iz radnog odnosa.


Pejović im je, kako tvrdi grupa radnika, zabranio dalji rad u firmi iako im ugovor o radu traje još tri meseca, nakon što su mu nedavno dostavili pismeni zahtev da im poveća zarade, jer smatraju da su male za teške poslove koje rade u Rudniku.

 Umesto da direktno odgovori na zahtev zaposlenih i jasno im saopšti da li im može povećati zarade, Pejović je radnicima odgovorio da potpisnici zahteva nemaju radne obaveze niti će ih rukovodstvo Rudnika radno zaduživati.

Kao razlog Pejović je naveo da je to uradio kako bi se izbegle opasnosti koje prete po zdravlje radnika, a koje su oni naveli kao razlog zbog kojeg traže povećanje plata.

Oni smatraju da na ovaj način Pejović pokušava da zastraši ostale radnike kojih je oko 100 u tom rudniku, kako se niko više ne bi drznuo da traži povećanje plata. Potpisnici zahteva tvrde da su im plate iznosile 300 do 350 eura, što je, smatraju oni malo, s obzirom na to da su većina njih porodični ljudi.

 Poljaci većinski vlasnici


Kompanija “Gradir Montenegro” kupila je sredinom avgusta 2006. “Šuplju stijenu” za 401.000 eura, a kupoprodajni ugovor potpisali su tadašnji stečajni upravnik Ratomir Stanić i vlasnik “Gradira” Franc Raimer, sa kojim se Pejović kasnije razišao.

U međuvremenu je pred sudom u Sloveniji i Austriji pokrenuo tužbu protiv Raimera, za koga je tvrdio da je na svoj račun prebacio oko četiri miliona eura, kojim je trebalo da se u Austriji plati oprema za Rudnik. Javnost nije upoznata kakav je epilog te tužbe bio na sudu. Sredinom septembra 2011. Pejović je poljskoj kompaniju “ZGH Boleslav”, koja je 100 odsto u državnom vlasništvu, prodao 51 odsto akcija firme “Gradir Montenegro”, u okviru koje i posluje taj pljevaljski rudnik.

Pejović tada nije precizirao za koliko je prodao većinski paket akcija Poljacima osim da je firma dokapitalizovana zahvaljujući čemu su ispunjene obaveze prema dobavljačima, a jedan dio novca je vraćen bankama po osnovu ranijih investicija.

Poljaci su najavili i otvaranje topionice olova u Nikšiću, kao i dupliranje proizvodnje u rudniku sa sadašnjih hiljadu tona koncentrata mjesečno. Ukupne geološke rezerve rude u Šulima iznose oko 90 miliona tona. U Rudniku je 1985. godine uvedena prinudna uprava i preduzeće je prestalo sa radom 1987.

Ponovno otvaranje usledilo je 1997. i opet je poslovao u sastavu RMHK “Trepča” iz Kosovske Mitrovice, da bi 1999. prestao da radi, a radnici upućeni na Biro rada. Rudnik je zvanično počeo da radi pred lokalne izbore 2010. godine, kada je crvenu vrpcu presekao tadašnji premijer Milo Đukanović.
 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE