
Svako peto dete ima problema sa težinom
Svako peto dete u Srbiji ima problem sa telesnom težinom. Nutricionisti naglašavaju da su razlozi za to nepravilna ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti. Problem, iako definisan, nije ni blizu rešenja. Broj gojazne dece iz godine u godinu sve je veći.
Grickalice, pice, pljeskavice – dugačak je spisak nezdravih namirnica koje se u toku nedelje smenjuju kao đačka užina. Ipak, na meniju pojedinih mališana ima i zdrave hrane.
Važno je šta i kada jedemo, zato podatak da petina dece u Srbiji ne jede obrok koji je najvažniji u toku dana – doručak, posebno zabrinjava.
„Dete koje ne doručkuje ujutru pre nastave je pospano, slabe koncentracije, zato što našem mozgu treba glukoza. Integralno pecivo, neki čaj, jogurt, sigurno da bi daleko bolje bilo“, objasnila je doktorka Mirjana Ergić, pedijatar u Domu zdravlja „Savski venac“.
Prvi koraci ka gojaznosti, upozoravaju lekari, naprave se u prve dve godine života, pa tu leži i ključ prevencije.
„Gojaznost, pre svega stomačna gojaznost, nosi velike rizike za insulinsku rezistenciju za nastanak metaboličkog sindroma kao jedan od faktora koji je uvod u predijabetes, kasnije i dijabetes, a znamo da je to povezano i sa hipertenzijom i sa hroničnim infarktom u kasnijim godinama“, izjavila je doktorka Vesna Dimitrijević-Srećković, endokrinolog sa Instituta za endokrinologiju.
Prehrambene navike deca formiraju pod snažnim uticajem roditelja. Zato svojim primerom roditelji moraju da pokažu detetu šta je zdrava ishrana i zdrav način života, naglašavaju stručnjaci.