
Struja neovlašćeno „otiče“
Iako je odgovarajućim zakonskim propisima krađa ili neovlašećena potrošnja električne energije kažnjiva, po svemu sudeći to ne sprečava one koji na taj način koriste ovaj značajan resurs.
Naime, procene govore da je prošle godine na distributivnom području Novog Sada procenat neovlašćeno potrošene struje, u odnosu na ukupnu potrošnju, bio oko pet odsto. Iako se to može učiniti kao mali procenat u odnosu na ukupnu potrošnju, kada se prenese na jezik cifara onda je jasno da su štete velike.
Prošlogodišnja procenjena neovlašćena potrošnja na području novosadske distribucije iznosila je oko120 miliona kilovat časova. Kada se ta potrošnja preračuna na osnovu prosečne cene kilovat časa, onda je vrednost tako potrošene električne energije oko 707 miliona dinara, što zapravo znači da je ta količina struja ispručena i potrošena, a nije plaćena. Kako je prosečna mesečna potrošnja jednog domaćinstva oko 380 kilovat časova, dalja računica kaže da je prošle godine neovlašćeno potrošena struja na području distribucije Novi Sad dovoljna za snabdevanje gotovo 25.000 domaćinstva godišnje.
To možda i ne bi bilo tako strašno kada se isto ne bi dešavalo i u drugim delovima Srbije, pošto je neoovlašćena potrošnja struje česta u celoj zemlji pa tako velika količna struje odlazi u nepovrat, bar kad je plaćanje u pitanju. Naravno, štetu trpe mnogi, počevši od onih koji proizvode struju, preko onih koji je distribuiraju krajnjim potrošačima, ali i onih koji redovno plaćaju električnu energiju. Jer, malo je, a slobodno se može reći da se mogu nabrojati i poimence oni koji su zbog neovlašćene potrošnje struje odgovarali i platili struju koju su na taj način potrošili. Takođe, mnogo je i onih koji, da li zbog duga koji je narastao do ogromnih razmera zbog dugog neplaćanja računa, da li zbog toga što jedonostavno neće da plaćaju a hoće da koriste struju, ili iz ko zna kojeg razloga, kada im električna energija i bude isključena, odmah nakon odlaska ekipa nadležnih distribucija, nađu način da nastave neovlašćno da troše struju. Pri tome, redovne platiše, a reč je o velikom broju domaćinstava, račune za potrošenu struju izmiruju na vreme,čak i onda kada je novca u kućnim buxetima malo.
Da li će oni koji neovlašćeno troše struju to nastaviti da rade zavisi pre svega od odlučnosti onih koji bi trebalo da sankcionišu takvo ponašanje. Do tada, dok nema odgovarjućih sankcija za one koji to čine, neovlašćenu potrošnju plaćaju svi drugi koji to ne čine, a to su mnogi.
Ana Marković