Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Treći pokušaj vantelesne oplodnje za 130 pacijenata

    Na Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije od početka ove godine obavljeno je 70 vantelesnih oplodnji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a u proceduri je još oko 15 pacijenata, kojima troškove snosi grad Beograd, rekao je direktor tog Instituta dr Aleksandar Ljubić.
     
    On je objasnio da grad Beograd od ove godine finansira svaki treći pokušaj vantelesne oplodnje, a Institutu i GAK-u „Narodni front“ do sada se prijavilo 130 pacijenata, kod kojih prva dva pokušaja nisu uspela.
     
    On je najavio da će svima njima intervencija biti obavljena do kraja godine.
     
    Prema Ljubićevim rečima, do sada je godišnje u postupak vantelesne oplodnje bilo uključeno između 240 i 250 pacijenata.
     
    Budući da se izdvajaju sve veća sredstva za te namene angažovan je i veći broj stučnjaka koji rade maksimalnim kapacitetima kako bi se omogućilo da se kod što većeg broja pacijenata obavi ta intervencija, istakao je direktor Instituta.
     
    – Činimo sve što je u našoj moći da povećamo kapacitete, edukovali smo značajan broj ginekologa pa ih umesto pet sada ima 13, primili smo novog embriologa, produžili vreme kada to radimo i činimo sve što je u okviru struke da možemo da uključimo što veći broj pacijenata – istakao je Ljubić.
     
    Kako je kazao da se proteklih godina radilo dosta i na proširenju kapaciteta, ali i na utvrđivanju standarda i poboljšanju kvaliteta rada u toj oblasti.
     
    Postupak vantelesne oplodnje sada je moguće obaviti u četiri državne ustanove: Klinički centar Srbije, Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“, Klinički centar Vojvodine i Klinički centar Niš. Kako je Vuksanović najavio, uskoro će to biti moguće i u Zemunskoj bolnici, u Bolnici u Subotici, ali i još nekim ustanovama u Srbiji.
     
    – Sve će to povećati kapacitete i mogućnost da se u državnim ustanovama reše sve potrebne intervencije i omogući parovima da dođu do potomstva – kazao je Vuksanović podsećajući da u Srbiji svaki sedmi par ima problem sa sterilitetom.
     
    Prema njegovim rečima, u toj oblasti načinjeni su veliki pomaci pa je skoro 30 odsto parova koji su ušli u program ostvarilo potomstvo.
     
    Za intervenciju, kako je kazao, ne čeka se duže od šest meseci, a postupak podnošenja medicinske dokumentacije Komisiji KCS je znatno pojednostavljen i traje svega nekoliko nedelja.
     
    Godišnje se toj komisiji prijavi više od 1.000 kandidata za postupak vantelesne oplodnje.
     
    Kada je reč o sredstvima, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Aleksandar Vuksanović izjavio je da je do sada država finansirala dva pokušaja, a da je od početka ove godine to moguće učiniti i treći put o trošku grada.
     
    – Jedan od najvećih prioriteta zdravstvenog sistema je rešavanje pitanja bele kuge. Srbija značajno stari, sve manje novorođenih beba, i uvođenje vantelesne oplodnje o trošku RFZO je jedan od pokušaja da država pomogne da se natalitet u zemlji poveća – kazao je Vuksanović.
     
    Prema njegovim rečima, uspeh te procedure u zdravstvenim ustanovama u Srbiji iznosi oko 25 odsto i u skladu je sa svetskim standardima.
     
     

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE