
80% nuklearki starije od 20 godina
Osamdeset odsto svetskih nuklearnih elektrana staro je više od 20 godina, što izaziva zabrinutost oko njihove bezbednosti, navodi IAEA.
Izveštaj Međunarodne agencije za atomsku energiju o nuklearnoj bezbednosti donet je godinu dana nakon katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani „Fukušima“.
Mnogi operateri su pokrenuli programe, ili izrazili nameru, za upotrebu reaktora duže od njihovog prvobitno planiranog životnog veka, navodi ova agencija Ujedinjenih nacija, prenosi Rojters.
„Sve su veća očekivanja da stari nuklearni reaktori treba da ispune dodatne bezbednosne ciljeve, koji su bliski onima zahtevanim od novijih ili budućih postrojenja. Postoji zabrinutost u vezi mogućnosti starijih elektrana da ispune ova očekivanja“, ističe IAEA.
Japan je 11. marta 2011. pogodio katastrofalni zemljotres, izazvavši cunami koji je pogodio nuklearnu elektranu na obali, rezultujući brojnim kvarovima u postrojenju.
Prizori razorene elektrane podrili su poverenje u nuklearnu energiju i primorali nuklearnu industriju da pokrene kampanju uveravanja u bezbednost.
Generalni direktor IAEA Jukija Amano rekao je prošle nedelje za Rojters da je proizvodnja nuklearne energije sada bezbednija nego pre godinu dana.
Međutim, u izveštaju organizacije se navodi da je 80 odsto od ukupno 435 nuklearnih postrojenja širom sveta staro više od dve decenije, što bi „moglo da utiče na bezbednost i mogućnost da se podmire energetske potrebe zemalja članica (IAEA) na ekonomičan i efikasan način“.
Operateri i vlasti koji se zalažu za takozvane dugoročne operacije „moraju detaljno da prouče bezbednosne aspekte u vezi starosti ‘nezamenjivih’ ključnih komponenata (u nuklearnim postrojenjima)“, dodala je organizacija.
Oko 70 odsto od 254 istraživačka reaktora u svetu u pogonu su duže od 30 godina, a „mnogi od njih premašili su prvobitno planirani životni vek“, navodi IAEA.
Reaktori za istraživanja koriste se za proizvodnju radioizotopa u industrijske i medicinske svrhe, kao i za oslobađanje neutrona iz centra reaktora pri eksperimentima.
Dokument je prošle nedelje razmatrao upravni odbor IAEA, sačinjen od predstavnika 35 zemalja članica, godinu dana nakon najgore nuklearne katastrofe u poslednjih 25 godina.
Reaktori u „Fukušimi“ stabilizovani su u decembru, ali visok nivo radijacije ometa čišćenje postrojenja za koje se smatra da će trajati decenijama.
Nakon krize u Japanu, neke zemlje, kao što su Nemačka, Italija i Švajcarska odlučile su da ugase svoje reaktore.
Međutim, druge zemlje, kao što su Kina i Indija, i dalje se oslanjaju na nuklearnu energiju za podmirenje svojih sve većih potreba za strujom, a neke zemlje „čak ubrzavaju programe u oblasti nuklearne energije“, navodi IAEA, dodajući da Francuska gradi svoju prvu „naprednu“ nuklearku, a Rusija namerava da udvostruči proizvodnju nuklearne energije do 2020.
„Sve zemlje koje koriste nuklearnu energiju mnogo više pažnje posvećuju nuklearnoj bezbednosti“, rekao je Amano prošle nedelje.
Međunarodna organizacija „Grinpis“ je, međutim, upozorila da zemlje izgleda nisu naučile nikakvu „pravu lekciju“ iz „Fukušime“.