
Beč: Prvi put se ispituje zdravlje 10.000 Austrijanaca
Bečki pneumolozi u saradnji sa Gradom Bečom, Medicinskim fakultetom u Beču, Ministarstvom zdravlja i Savezom bečkih bolnica, prvi put u Austriji sprovode jedno dugoročno istraživanje zdravstvenog stanja 10.000 Austrijanaca, starosti između šest i 80 godina (najvećim delom iz Beča i 2.000 stanovnika iz Donje Austrije).
Studijski koncept predviđa merenje funkcije pluća, kontrola kardiovaskularnih i metaboličkih parametara (EKG, kontrola krvi, merenje gustine kostiju), kao i praćenje socio-ekonomskih okolnosti, ekološkog opterećenja i mentalnog sklopa. Pojedinačna kontrola traje tri sata i ponoviće se nakon četiri i osam godina.
Po mišljenju stručnjaka, u poređenju sa mnogim drugim industrijskim zemljama, u Austriji ima malo detaljnih informacija o aktuelnom zdravstvenom stanju stanovništa.
Studija nosi naziv LEAD (Lung-hEart-sociAl-boDy) i prva je tzv. longitudinalna, unicentralna, epidemiološka studija koja se sprovodi u Austriji sa ciljem dobijanja više informacija i saznanja o razvoju pluća, zdravlju pluća i nastajanju pneumoloških oboljenja.
Pozadina istraživanja je činjenica, da hronična opstruktivna bolest pluća na globalnom nivou zauzima značajno mesto kao uzrok mortaliteta. Socijalni i ekonomski značaj ovog oboljenja donjeg dela disajnih puteva, koje primarno nastaje zbog pušenja i završava gubljenjem funkcije pluća, je zbog direktnih i indirektnih troškova (lekovi, bolničko lečenje, radna nesposobnost, nega) ogroman.