Nenaplaćena dugovanja – jedan od glavnih problema privrede

Nenaplaćena međusobna dugovanja su, po oceni srpskih privrednika i ekonomista, jedna od glavnih smetnji za poslovanje i uzročnik nelikvidnosti mnogobrojnih firmi.
 
Vladina uredba o redovnijem izmirivanju obaveza je, po njihovoj oceni, donela polovične rezultate, a najavljeni nacrt zakona koji bi rokove plaćanja trebalo da skrati sa pola godine na dva meseca neće ući u proceduru ovog saziva Skupštine Srbije.
 
Ekonomista Ljubomir Madžar smatra da je osnovna smetnja u poslovanju u Srbiji „odsustvo pravnog reda i krah finansijske discipline“. „To nije novost. Reč je o jednoj hroničnoj ‘boljci’ našeg društva i privrede. Nismo uspeli da uspostavimo jedan poslovni milje u kome bi ugovor bio ugovor, obaveza obaveza i u kome bi svako plaćao svoje račune na vreme i u potpunosti. Toga nema i to je zadatak države jer niko drugi to ne može da osigura“, istakao je Madžar u izjavi za Tanjug.
 
Prema njegovim rečima, „država raznim kompanijama duguje preko milijardu evra pa je teško očekivati da red zavodi neko ko je sam protagonista tog nereda„.
 
Problem je što, kad organizacije jednom krenu da ne plaćaju svoje obaveze, onda to postaje deo poslovne politike, pa račune ne plaćaju ni oni koji bi mogli, već kreću sa računicom da li im se isplati da na vreme izmire obaveze ili da to prolongiraju, tvrdi Madžar. Prema njegovim rečima, taj nered je rezultat ne samo „finansijske stiske i novčanih ograničenja“, već je postao deo poslovne politike preduzeća, a to je najnepovoljnije što može da se dogodi.
 
Ako dođe do problema u privredi, onda ‘krivac’ može da bude samo država, jer preduzeća se racionalno ponašaju s obzirom na milje u kome posluju„, kazao je Madžar, istakavši da država treba da stvori ambijent u kome će preduzeća, idući za svojim interesom, raditi na liniji opšteg interesa i javnog dobra.
 
Predsednik kompanije „Farman PSP“ Branislav Grujić kazao je da je osnovni problem srpske privrede velika nelikvidnost i pad tražnje koji je dodatno pojačava, što dovodi do „kontrakcije tržišta, plata, zaposlenosti, anazovanja kapaciteta“. Investiciona klima vrlo je pesimistička i negativna, a slede i izbori, koji unose dozu neizvesnosti u ceo privredni sistem, što praktično izaziva paralisanje privrednog sistema, rekao je on.
 
Grujić je ukazao da država mora da pokrene velike umrtvljene investicije i u velike projekte vezane za energetiku, agrar i proizvodnju namenjenu izvozu, „upumpa“dve milijarde evra, kako ova i sledeća godina ne bi bile izgubljene. On je napomenuo da je neophodno da se korenita reforma privrednog sistema privede kraju jer u suprotnom „nećemo biti u stanju da, čak i sa parama, nešto pametno uradimo“.
 
Grujić je mišljenja da treba relaksirati i monetarnu politiku jer bez stimulisanja komercijalnih banaka da dobiju sveža sredstva i poboljšaju likvidnost sistema neće biti unapređenja privrednog ambijenta u Srbiji.
 
Prema oceni direktora kompanije Metalac iz Gornjeg Milanovca Petrašina Jakovljevića, prelivanje globalne ekonomske krize na domaći teren je jedan od glavnih problema u poslovanju privrede. Takođe, uslove poslovanja u Srbiji dodatno otežavaju i skupa obrtna sredstva, nedostatak investicija, mala kupovna moć i nizak standard stanovništva, dodao je on.
 
„Nema potrošačkog zamaha. Svi su rezervisani prema kupovini, tržište pada“, naglasio je Jakovljević i dodao da sve to negativno utiče na poslovanje.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE