
Od ovog meseca mobilna eutanazija u Holandiji
Mobilni timovi za eutanaziju od ovog meseca će u Holandiji pomagati neizlečivo bolesnima koji žele da napuste ovaj svet, ali njihovi lekari ne žele da im u tome pomognu.
Projekat holandskog udruženja Pravo na smrt (NVVE) podržava i ministarka zdravlja Edit Šipers, koja je osnivanje posebnih timova najavila i u parlamentu, “za pacijente koji zadovoljavaju kriterijume za eutanaziju, ali je njihovi lekari ne žele da je obave”.
Holandski zakon, naime, neizlečivo bolesnima koji prolaze kroz “nepodnošljive patnje bez izgleda za poboljšanjem” daje pravo na asistirano samoubistvo, ali njihovim lekarima daje i pravo na prigovor savesti.
Šest specijalizovanih “levenseinde” timova – timova za “kraj života” – koji se sastoje od posebno obučenih lekara i medicinskih sestara, sada bi trebalo da pomognu onima koji su se našli u procepu između prava pacijenata i lekara.
„Mnogi lekari i dalje se plaše eutanazije. Tvrde da je to protiv njihove vere ili da jednostavno ne poznaju zakon. Naši timovi će izvoditi eutanaziju u domovima pacijenata ako im njihov uobičajeni lekar ne bude mogao ili ne bude hteo pomoći“, rekla je predstavnica NVVE-a Valburg de Jong.
Objasnila je da se u Holandiji, od kako je 2002. kao prva zemlja u svetu legalizovala eutanaziju, godišnje izvede 3.100 asistiranih samoubistava, njena organizacija je dobila 70-tak zahteva i procenjuje da bi godišnje moglo biti oko 1.000 zainteresovanih.
Usluge timova za eutanaziju biće besplatne, ali treba zadovoljiti rigorozne kriterijume koje propisuje holandski zakon. Lekari moraju sa sigurnošću da ustanove da je neizlečivo bolestan pacijent odluku doneo dobrovoljno, promišljeno i da ju je jasno izrazio više puta, kao i da su njegove patnje “trajne i nepodnošljive”.
Lekar i pacijent moraju da se sčože da ne postoji drugo rešenje, a još barem jedan lekar mora da donese isti zaključak.
Pomoć u takvim samoubistvima mogu da pruže isključivo lekari, a svima drugima, čak i ako pomognu osobi koja je izrazila takvu želju, preti zatvor.
Ipak, očekivano, pristup “ubijamo po kućama” izazvao je kontroverze. Kraljevsko holandsko društvo lekara (KNMG), koje predstavlja 53.000 lekara i studenata medicine, saopštilo je sumnju da će lekari iz “letećih” klinika sa pacijentima moći da stvore dovoljno blisku vezu da mogu da odluče.
„Pacijenti će prvo dobiti injekciju koja će ih dovesti u stanje dubokog sna, a potom sledi druga injekcija koja će im zaustaviti disanje i kucanje srca“, objasnila je prestavnica za odnose s javnošću de Jong.
Prvi tim u Hagu baviće se graničnim slučajevima – mentalno bolesnim pacijentima ili pacijentima sa ranom demencijom – koje porodični lekari često odbijaju jer dovoljno ne poznaju zakon, tvrde u udruženju „Pravo na smrt“.