Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Srbija izvozi tone lekova sa isteklim rokom

    Nekoliko stotina tona lekova, kojima je istekao rok trajanja, Srbija godišnje pošalje u neku od zemalja EU na uništavanje. Ukupna količina farmaceutskog otpada kod nas ne može da se izračuna, jer se najveći broj ovakvih medikamenata „krije“ u domaćinstvima.


    Jedan od glavnih krivaca što su građani i najveći kolekcionari starih lekova, jeste taj što u našoj zemlji nema uslova za veće akcije prikupljanja iz kućnih apoteka. Tako su toalet, kante za đubre ili kontejneri destinacije gde se lekovi bacaju. Osim što neadekvatnim uništavanjem zagađuju zemljište i vazduh, lekovi truju i vodu.

    – Prikupljamo lekove kojima je istekao rok trajanja iz zdravstvenih ustanova, od proizvođača, veledrogerija i apoteka – priča Đina Jeličić, direktor firme za upravljanje farmaceutskim otpadom „Investfarm-impeks“. – Praktično ga transportujemo, skladištimo, prepakujemo i na kraju izvozimo u zemlje gde postoje fabrike za zbrinjavanje lekova.

    Kako u Srbiji nema spalionica farmaceutskog otpada, firme koje se u našoj zemlji bave ovim poslom dotrajale lekove u specijalnim kontejnerima izvoze najčešće u Austriju i Mađarsku. Uslovi za čuvanje i uništavanje razlikuju se od vrste lekova. Svako pogrešno upravljanje ovim otpadom predstavlja opasnost po čoveka i životnu sredinu.

    – Prošle godine u Austriju smo izvezli oko 150 tona otpada na uništavanje – priča Jeličić. – Naša firma dva do tri puta godišnje izveze ove lekove. Nešto što, ipak, niko ne može da proceni jeste količina lekova koja se nalazi po domaćinstvima. Obaveza građana jeste da te lekove preda apotekama, kako bi na pravi način bili zbrinuti. To, međutim, niko ne radi.

    Apoteka „Beograd“ pre dve godine predala je 13,5 tona lekova, a 2011. godine – 1,7 tona. Prema rečima Sanje Jović, koordinatora za zaštitu životne sredine, njihova ustanova je 2010. godine poslala sve lekove koje su skladištili poslednjih 40 godina. U zavisnosti od količine i vrste otpada, po kilogramu su plaćali od 200 do 500 dinara.

    Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije, kako su nam rekli, farmaceutski otpad izvozi u zemlje EU, koje poseduju insineratore. Lekovi se ovde uništavaju na temperaturama većim od 1.200 stepeni Celzijusa. I „Galenika“ je preko ovlašćenih operatera poslednji put izvezla oko 15 tona lekova kojima je prošao rok trajanja.

    Najveća opasnost za ljude vreba od neuništenih ili pogrešno tretiranih citostatika, ali i lekova koji u sebi imaju citotoksična jedinjenja.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE