
Čuvajte dobar glas
Svaka promuklost koja traje duže od 15 dana apsolutno zahteva odlazak kod lekara, jer može biti bezazlena, ali i simptom najrazličitijih ozbiljnih oboljenja.
Da se dobar glas daleko čuje, a loš još dalje izgleda da postoji samo još u izreci. Jer, u stvarnom životu samo dobar glas dobro zvuči, dok loš glas nikada nije bez razloga i uvek ukazuje na to da se nešto dešava sa glasnim žicama ili u njihovoj okolini.
– Dobar glas je onaj koji se dopada i onima koji ga proizvode, ali i onima koji ga slušaju – voli da kaže profesor dr Predrag Stanković, načelnik Odeljenja fonijatrije u Institut za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije. Ali i odmah dodaje:
– Definicija glasa nije jednostavna. Ima ih više, a po jednoj od njih glas je akustična percepcija vibracija glasnica koje su, inače, najplemenitije tkivo u ljudskom organizmu. Sve što se dešava na nivou larinksa (grkljana) je periferija, centralni organ fonacije je u mozgu. Zato ne postoji ni jedan sistem u ljudskom organizmu koji se ne odražava, ustvari, ne utiče na glasnice – od infekcija, alergija, imunoloških, endokrinoloških poremećaja do brojnih oboljenja i stanja psihe.
Glas, ustvari složeni fenomen nastajanja i korišćenja glasa svojstven je samo ljudskoj vrsti. Ljudski glas, objašnjava naš sagovornik, je toliko specifičan i karakterističan da se teško može kopirati ili ponoviti. Zato se i kaže da je glas čovekova lična karta. Glas nastaje kroz kompleksne neurolaringološke procese. Aktivator, generator i rezonator glasa su tri nivoa ovog vokalnog aparata, a na nastanak održavanje i poremećaje glasa utiču svi sistemi u organizmu i zato svaka promena na njima može da bude simptom najrazličitijih poremećaja.