Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    3 razloga zašto ne bi trebalo da se svađate kada ste ljuti

    Zamislite sledeću situaciju:

    Vozite se parkingom koji je krcat, i taman da se uparkirate kad izlazi čovek pred vas i priča mobilnim telefonom. Dok i dalje priča mobilnim telefonom, podiže ruku prema vama i okreće dlan. Šta je mislio ovim gestom? I šta je odgovarajući odgovor? Da li bi trebalo i vi da mu pokažete dlan zauzvrat?

    Kako tumačite gest ovog čoveka u velikoj meri zavisi od vašeg raspoloženja – može biti znak izvinjenja, zahvalnosti, pa i komande, naredbe i drskosti. Situacija je “otvorena” a ako ste dobro raspoloženi, mislićete da mu činite uslugu što ćete mu ustupiti mesto. S druge strane, ako se osećate loše, možete da pomislite da vas ovaj čovek vuče za nos i da je to najgore što je moglo da vam se desi u tom trenutku.

    U psihologiji, ovakvo ponašanje naziva se “efekat podudarnosti raspoloženja”, što znači da kada se osećate loše i neraspoloženo, mislite da su i drugi neraspoloženi. Ima smisla, ali stvar je u tome što ne izgledaju sve nijanse lošeg isto u vašem mozgu. Ljutnja “živi” u amigdali, i utiče na puls, krvni pritisak, i lučenje epinefrina (što je u stvari adrenalin). Ali tuga se razvija u hipokampusu – što je kognitivnije iskustvo lošeg raspoloženja, i veoma utiče na naša sećanja i tumačenje iskustava, a bez velikog uticaja na telo.

    Dakle kada smo ljuti ne postupamo isto kao i kada smo tužni. Kada smo ljuti, umesto da racionalno rasuđujemo vode nas osećanja. A svima nam se dešavalo – izgubimo razum, pomuti nam se um, nemamo kontrolu nad emocijama i ne možemo racionalno da rasuđujemo. Tada počnemo da se svađamo, a dobro znamo da je to pogrešno vreme za bilo kakvu raspravu jer kažemo ono što nismo zaista mislili i pravimo još veći “nered”.

    Sajt „Psychology Today“ vam predstavja tri jasna razloga zašto treba da izbegavamo svađu kada se zajapurimo i krv nam jurne u glavu.

    1. Mislite da su svi protiv vas
    Kada osećate ljutnju, ne samo da gubite kontrolu nad emocijama, već menjate i neka svoja uverenja, koja vam nisu bila svojstvena. Psiholozi kažu da kada smo u lošem raspoloženju, smatramo da su bilo kakvi gestovi ili obraćanje našeg “protivnika” – uvreda. A to se na kraju završi vikanjem, i još većom svađom.

    2. Činite i druge ljutim
    Tokom brojnih studija, naučnici su dokazali da ako ste ljuti, i drugi se osećaju takođe ljutima. Ova činjenica ide u prilog tome da nećete rešiti sukob kada ste u takvom stranju.

    3. Nećete moći da slušate drugog
    Bes otupljuje vašu sposobnost da budete racionalni. Zato tokom rasprave mislite gore o drugima nego kada biste bili mirni. U ovoj situaciji, nećete moći da budete nepristrasni prema drugome, i primetite i njegove/njene najbolje kvalitete. Čak i da tokom rasprave vidite svoje „protivnike“ kao pametne i harizmatične osobe, nećete promeniti mišljenje – i nećete videti da problem možda i nije tako ozbiljan, i da možete da ga rešite brže i efikasnije.

    Izvor: BIZLife

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE