
Na pomolu epidemija ospica
Prema informacijama iz banjalučkog Doma zdravlja u gradu na Vrbasu na pomolu je epidemija vodenih ospica. Naime, kako su nam potvrdili, u ambulante se svakodnevno javlja sve veći broj roditelja čiji mališani imaju simptome ovog oboljenja.
„Imali smo nekoliko slučajeva dece s vodenim ospicama, dok je taj broj trenutno u porastu. Svi mališani, uglavnom, dobro podnose novonastalo stanje i dobro se osećaju“, kazala je Bosa Đajić, pedijatar Doma zdravlja u Banjaluci.
Prema njenim rečima, virus se prenosi kapljicama, ali može i bliskim kontaktom između dve osobe pri govoru, kašljanju i kihanju, kao i rukama i predmetima zagađenim nosno-ždrelnim iscetkom inficirane osobe. Kako je objasnila, to znači da su vodene ospice visoko zarazne, s postotkom javljanja u najmanje 90 odsto među osetljivim i seronegativnim osobama.
„Pojavu osipa prati povišena temperatura i vrlo često svrbež kože. Promene na koži razvijaju se relativno brzo, menjajući svoj izgled u roku od nekoliko sati od bubuljičastog osipa, preko mehurića, u kraste“, kazala je Đajićeva, dodajući da se promene na koži u obliku mehurića zadržavaju nekoliko dana, da bi na kraju prešle u kraste.
Osoba inficirana ovim virusom, objašnjava Đajićeva, za svoju okolinu najzaraznija je dva dana pre pojave simptoma bolesti, od pet do šest dana od izbijanja osipa, odnosno, za vreme izbijanja vodenih mehurića po koži, a to, po pravilu, nije duže od 10 dana.
„Mere kojima se sprečava inficiranje promena obuhvataju održavanje redovne higijene bolesnika, posebno ruku i noktiju, održavanje čiste posteljine i sprečavanje bolesnika da češe kožu“, rekla je ona.
Đajićeva navodi da se za ublažavanje svrbeža, uglavnom, koriste magistralni pripravci, dok se kod jačeg svrbeža propisuju i antihistaminici (peroralni). Za snižavanje temperature treba koristiti paracetamol, dok upotrebu acetilsalicilne kiseline u dečjoj dobi treba izbegavati, naročito za vreme virusnih infekcija.
Da je sve više dece zaraženo, potvrdila nam je i Sanja Bućan, šef Centralne apoteke u Banjaluci, koja kaže da je u apotekama koje su bliže domovima zdravlja povećana potražnja za preparatima protiv vodenih ospica.
„Mi u apotekama nemamo tačnu evidenciju o broju oboljelih, pa samim tim ne možemo ni govoriti o epidemiji. Većina pacijenata obolelih od vodenih ospica, posebno ako je oblik bolesti sa težim simptomima, javlja se lekaru, koji preporučuje terapiju“, kazala je Bućanova.
Kada se pacijent javi u apoteku, objašnjava ona, preporučuju mirovanje i nanošenje tečnog pudera na vodene ospice, koje mogu biti opasne ukoliko se razvije sekundarna infekcija istih. Prema njenim rečima, organizam obolelog nikako ne bi trebalo dodatno iscrpljivati, jer je već iscrpljen bolešću.