
Nuklearni otpad stigao u Nemačku
Voz sa nuklearnim otpadom, prerađenim u Francuskoj stigao je juče, posle pet dana vožnje i teških, neprekidnih protesta građana na cilj, u nemački Gorleben.
Nemačka policija je privela najmanje 1. 300 ljudi, koji su učestvovali u protestima protiv pohranjivanja nuklearnog otpada u Gorlebenu, u napuštenom rudniku soli, gde se odlažu iskorišćene uranijumske šipke.
Tokom protesta bilo je povređenih na obe strane-i policajaca, najmanje njih dvadesetak, ali i demonstranata, prema nemačkim medijima, najmanje 150 koji su u policijskim akcijama zadobili povrede.
Skladište u Gorlebenu u pokrajini Donja Saksonija privremeno je napravljeno u napuštenom rudniku soli. Protivnici nuklearne energije strahuju da bi ono moglo da postane stalno, a aktivisti iz Grinpisa kažu da nije bezbedno ukoliko se koristi duži vremenski period.
U Gorlebenu su često zbog toga organizovani protesti.
Nemačka vlada je ovog leta, posle japanske nuklearne katastrofe, donela odluku o postepenom napuštanju korišćenja nuklearne energije do 2022. godine i hitnom zatvaranju osam najstarijih nemačkih nuklearki, na čiji rad je, posle nuklearne katastrofe u Japanu, već stavljen moratorijum i koje su van pogona.
Prema planu vlade, 2015. godine biće isključena nuklearka Grafenrajnfeld (Bavarska), 2017. Gundremingen B (Bavarska), 2019. PFilipzburg II (Baden-Wirtemberg), 2021. Gronde (Donja Saksonija), Brokdorf (Sslezvig-Holštajn) i Gundremingen C (Bavaraska).
Kao poslednje nuklearke biće, prema planu vlade, isključene 2022. godine Isar II (Bavarska), Nekarvesthajm II (Baden-Wirtemberg) i Emsland (Donja Saksonija).