
Da li su dezodoransi opasni?
Mnogi su zabrinuti zbog antiperspiranata – nije li neprirodno sprečavati znojenje? Da li se na taj način toksini zadržavaju u telu?
Prethodnih godina smo zatrpani studijama koje govore da antiperspiranti izazivaju rak dojke. Aluminijum, jedan je od sastojaka koji utiče na žlezde da umanje znojenje.
Jedno istraživanje je pokazalo da su žene kojima je bila otklonjena dojka zbog raka imale povišen nivo aluminijuma u gornjem delu tela, gde rak obično nastaje. Naučnici su pretpostavljali da aluminijum apsorbovan kroz kožu dovodi do promena u nivou receptora estrogena u ćelijama dojki. Ipak, nijedno istraživanje nije potvrdilo da ovaj metal ima direktnog uticaja na rak dojke.
Dezodoransi, koji neutrališu znoj, ali ga ne sprečavaju, sadrže parabene, vrstu konzervansa koja se koristi u proizvodima za negu kože, za koji se takođe smatra da utiče na estrogen. Neke vrste raka kože brže rastu kada su izloženi estrogenu, ali parabens nije baš u tolikoj meri povezan sa hormonom.
Postoji i teorija da brijanje ispod pazuha pomaže ovim supstancama da lakše prodru do krvotoka. To znači da ukoliko nanesete antiperspirant, onemogućavate znojenje zbog čega aluminijum i paraben prodiru u vašu kožu i izazivaju kancerogene promene. Muškarci navodno mnogo ređe oboljevaju od raka dojke jer se ne briju ispod pazuha. Ipak, većina žena i dalje koristi antiperspirante i brije se, a razna udruženja za borbu protiv raka dojke tvrde da ne postoje pouzdani podaci o ovoj vezi. Nijedno istraživanje nije dokazalo da aluminijum i parabens zaista doprinose rastu tkiva.
Takođe, nije istina da se u znoju nalaze toksini – njega čine samo so i voda, jetra i bubrezi su zaduženi za otklanjanje otrovnih supstanci.
Muškarci ređe oboljevaju od raka dojke ne zbog toga što se ne briju, već zbog niskog nivoa estrogena i manjeg tkiva dojke.