
Premalo kreveta za majke pratilje
Zbog nedostatka ležajeva u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, majke koje žele da budu u bolnici, dok se njihova dece leče, snalaze se kako znaju i umeju. I pored toga što zakon omogućava boravak majki sa decom u bolnici, malo je onih zdravstvenih ustanova koje za to imaju kapaciteta.
Stolice i poljski kreveti za ležaj. Cena koju majke na Dečijem odeljenju bolnice u Smederevu plaćaju kako bi bile uz svoje mališane dok su u bolnici. Na odeljenju postoje samo tri kreveta predviđena za majke, a u sezoni gripa, kada je odeljenje puno – moraju da se snađu. U bolnici kažu da to nije čest slučaj, ali i da ne postoji mogućnost da se odeljenje proširi.
Dr Nenad Đorđević, direktor bolnice u Smederevu objašnjava: „Sad je sezona gripa i bilo je 17-oro dece na odeljenju kada je bio taj prijem noćas. Ona tri kreveta koja su za majke pratilje su već bila zauzeta, jer je tu već bilo pratilja i iz tog razloga se napravio taj problem da nekoliko majki mora da ostane zapravo na stolicama. Ovaj prostor je fiksiran toliko je koliko je prostora i na žalost mnogi segmenti ne mogu da se ukinu, prosto na odeljenju“
U Kliničkom centru u Kragujevcu – potpuno drugačija situacija. Mesta ima dovoljno i za male pacijente i za njihove mame, a za tu namenu izdvojeno je oko 40 ležajeva.
„Odvojen krevet, može poseta da donese sve što treba detetu, normalno imamo uslova za higijenu, toalet, kupatilo za tuširanje, sve normalno, za decu isto“ kaže za B92 Marija Ilić majka jednog deteta.
Smeštaj majki, odnosno pratioca u bolnicama i zakonski je regulisan.
„Po Zakonu smo obavezni da primamo majke pratilje do navršenih 40 dana starosti i majke koje doje svoju decu do godinu dana i majke dece hroničnih bolesnika od određenih bolesti.“ kaže Biserka Brkić, glavna sestra na Odeljenju pedijatrije u Kliničkom centru Kragujevac
U svim drugim slučajevima, bolnički dan za majke košta oko 500 dinara, a u taj iznos uključeni su ležaj i 3 obroka.