
(FOTO) Deset najugroženijih životinjskih vrsta
Ugrožene životinjske vrste nalaze se u opasnosti od izumiranja usled smanjenja brojnosti ili promena u prirodnom okruženju. Deset najugroženijih vrsta suočava se sa najvećim rizikom od istrebljenja, prenosi britanski Telegraph.
Vrsta detlića (Campephilus principalis)
Ova vrsta nastanjena je u severo-istočnoj Americi. Postoji mogućnost da je već nestala, postavši žrtva gubitka prirodnog staništa i neprekidnog lova zbog njihovog dragocenog perja.
Sibirski leopard (Panthera pardus orientalis)
Sibirski leopard je jedna od najređih vrsta divljih mačaka u svetu. Prirodno je nastanjen u šumama Sibira. Pretpostavlja se da ih je do danas ostalo najviše 40.
Javanski nosorog (Rhinoceros sondaicus)
Ova vrsta u Vijetnamu gonjena je do istrebljenja. Poslednji nosorog ove vrste pronađen je ubijen prethodnog aprila u Nacionalnom parku Kat Tjen, pogođen u nogu i isečenog roga koji ima veliku materijalnu vrednost.
Veliki lemur bambusa (Hapalemur simus)
Ovo je najređa vrsta među lemurima. Živi isključivo na Madagaskaru. Preostalo ih je samo 100 zbog ilegalnog lova i gubitka životnog staništa.
Severni kit (Eubalaena)
Veruje se da ih je preostalo samo još 350 u čitavom Atlantiku.
Planinska gorila (Gorilla beringei beringei)
Preostalo ih je samo 700 usled progona do skoro samog istrebljenja u istočno-centralnoj Africi. Njihova smrt ubrzana je političkom nestabilnošću koja je rezultirala gubitkom prirodnog staništa.
Vrsta morske kornjače (Dermochelys coriacea)
Brojnost najveće kornjače na svetu alarmantno se smanjila usled erozije obala i ljudskog faktora.
Sibirski tigar (Panthera tigris altaica)
Ova vrsta je tridesetih godina prošlog veka brojala 40 jedinki. Danas ih postoji čak 500, jer je vrsta zaštićena, ali i dalje su ugroženi od strane lovokradica.
Veliki kineski daždevnjak (Andrias davidianus)
Ovo je najveća vrsta vodozemca na svetu. Preti da bude istrebljena jer u centralnoj i severnoj Kini spada u hranu.
Vrsta foke sa Havaja (Monachus schauinslandi)
Preostalo ih je manje od 1000. Njihova brojnost je konstantno u opadanju, ali naučnici još uvek nisu pronašli odgovor na pitanje koji je razlog njihovog nestajanja.