
Svaki deseti školarac boluje od astme
Broj dece koja imaju astmu, hronično zapaljenje disajnih puteva, u Beogradu je povećan gotovo 30 odsto upoređenju sa stanjem koje je utvrđeno istraživanjem koje je sprovedeno pre desetgodina. U okviru edukativnog projekta „Mreža za dečju astmu Srbije” astma je dijagnostikovana kod 707 od 8.212 mališana, pregledanih u 28 škola na području Starog grada, Vračara i Voždovca. To znači da kod 8,9 odsto dece osnovnoškolskog uzrasta u ove tri opštine postoji ovo oboljenje, pa je neophodno da se redovni pregledi dece obavljaju na svaka četiri meseca.
Od 20.000 upitnika podeljenih deci u osnovnim školama, uzrasta od sedam do 15 godina, kažeprim.dr Milka Mićić-Stanojević,iz Društva za prava dece sa astmom „Dašak”, vraćeno je njih 9.227. Od tog broja, 8.212 roditelja prihvatilo je učešće u ovom projektu.
– Istraživanje sprovedeno u Beogradu predstavlja reprezentativni uzorak za celu Srbiju. Na osnovu upitnika, izdvojena je grupa dece koja su već imala postavljenu dijagnozu astme i grupa dece pod sumnjom da možda imaju astmu. Kod njih 660 potvrđena je ranije dijagnostikovana astma, a otkriveno je i 47 novih slučajeva. Svi ovi mališani pozvani su na edukaciju, a predavanjima je prisustvovalo 578 dece – istakla je dr Mićić-Stanojević.
Projektom su obuhvaćeni i nastavnici. Na predavanjima su saznali šta se dešava u plućima deteta sa astmom, koji faktori dovode do pogoršanja bolesti i kako ih izbegavati, kako detetu pomoći ako počne teško da diše, koji lekovi za oboljenje postoje na našem tržištu, kakva im je funkcija, kao i kako se pravilno koriste različiti oblici pumpica za astmu.
– Jedan od naših ciljeva je edukacija zdravstvenih radnika i pacijenata. Cilj je da oboleli imaju bolji kvalitet života, kao i lečenje na višem nivou – objasnio je prof. dr Aleksandar Vuksanović, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.