
Indija iskorenjuje dečiju paralizu
Indija je na pragu potpunog iskorenjivanja dečije paralize, pošto je od početka 2011. prijavljen samo jedan slučaj te bolesti, saopštilo je danas ministarstvo zdravlja te zemlje.
Od januara, kada je rečeni slučaj registrovan u indijskoj državi Zapadni Bengal, više nije bilo novih ni u ovoj, ni u obično najviše pogođenim državama Utar Pradeš i Bihar, izveštava AFP.
Dosad nikad nije zabeleženo da tokom devet meseci u Indiji nema nijednog novog slučaja dečije paralize. Tokom 2010. je registrovano 39, a tokom 2009. oko 750 slučajeva tog oboljenja.
Indijski ministar zdravlja Gulam Nabi Azad upozorava na rizik da se bolest povrati zbog čega je vlada te zemlje donela odluku da se svaki eventualni novi slučaj tretira kao da je od kritične važnosti za javno zdravlje.
Indija je takođe pojačala nadzor na granicama sa Pakistanom, Nepalom i Kinom, pošto su se u tim državama u skorije vreme pojavili slučajevi dečije paralize. Sva deca koja u Indiju stižu drumskim vozilima ili železnicom na granici moraju da dobiju polio vakcinu.
U Kini se dečija paraliza ove godine pojavila po prvi put od 1999, što predstavlja udarac globalnoj kampanji za iskorenjivanje te bolesti.
Dečija paraliza danas ima karakter endemskog oboljenja u samo četiri zemlje sveta – Avganistanu, Indiji, Pakistanu i Nigeriji.