Operacije jetre bez transfuzije u KCS

Hirurgija jetre, najmlađa disciplina abdominalne hirurgije, moguća je i bez transfuzije krvi. Pored poznavanja anatomije i funkcionisanja ovog organa, izuzetna hirurška tehnika i anestezija, potpomognute savremenim aparatima, omogućile su hirurzima da kontrolišu krvarenje tokom operacije.

Kod velikog broja resekcionih zahvata na jetri krvarenje nije obimno, pa transfuzija nije neophodna. Ipak, u određenim slučajevima, kada je gubitak krvi značajan, upotreba aparata za autotransfuziju umnogome doprinosi bezbednosti ove procedure i postala je svakodnevica i u ovoj grani hirurgije. Od pre godinu dana, taj uređaj koristi i Klinika za urgentnu hirurgiju KC Srbije.

Profesor dr Aleksandar Karamarković kaže da su visoka stopa smrtnosti i različite komplikacija koje su ranije karakterisale hirurgiju jetre danas prošlost. Resekciona hirurgija jetre, koja podrazumeva da se odstrani četvrtina, osmina, polovina, ili čak dve trećine ovog organa, zahvaljujući postupku autotransfuzije, to jest spasavanja krvi pacijenta tokom intervencije, dobila je zamah.

Jetra je anatomski podeljena na osam delova i svaki pojedinačno može da se odstrani, ističe Karamarković.  Usavršavanjem hirurških tehnika i anestezije, kao i uvođenjem savremenih tehnologija došli smo do bezbedne hirurgije jetre sa relativno niskom stopom komplikacija i smrtnosti, od oko tri-četiri odsto.

Ako je ovaj organ u lošem stanju, ukoliko su poremećeni faktori koagulacije, ili su prisutni drugi uzroci, događa se da mora da se nadoknadi mnogo krvi. Između količine izgubljene krvi i postoperativnih komplikacija, postoji uzročno-posledična veza, upozorava profesor Karamarković.

Objektivan problem, u slučaju davanja velike količine krvi je takozvani sindrom masivne transfuzije, praćen čitavim nizom različitih komplikacija. Pacijent može da očekuje poteškoće u radu pluća, bubrega, nove poremećaje koagulacije… Kad transfuzijom date litar i po, ili čak 2,5 litara krvi (što znači da je polovina cirkulišuće krvi tuđa), doveli ste organizam do novih problema. Pacijenti, koje operišemo zbog malignih oboljenja jetre, dobiju kao posledicu masivne transfuzije ozbiljan problem koji se zove depresija imunološkog sistema. Utvrđena je jasna povezanost između količine date krvi i rizika od recidiva tumora.

 Izuzetno preciznim hirurškim radom uspeli smo da svedemo davanje transfuzije samo u četvrtini, čak petini operisanih slučajeva, kaže dr Karamarković. Ranije je procenat bio gotovo stopostotni.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE