
Srbija dobija novu naftnu kompaniju
Državni sekretar za rudarstvo Srbije Zlatko Dragosavljević izjavio je da će resorno ministarstvo do kraja godine predložiti model za otvaranje rudnika uglja i termoelektrana u Štavlju i Kovinu.
„To su dva nesporna resursa uglja u Srbiji koja mogu da dovedu do otvaranja novih rudnika i dve potencijalne termoelektrane“, kazao je Dragosavljević na sednici Odbora Skupštine Srbije za industriju, na kojoj su razmatrani rezultati Sektora za rudarstvo u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja u prvoj polovini 2011.
Dragosavljević je podsetio da Kovin ima 250 miliona tona geoloških rezervi uglja i kapacitet za termoelektranu od 600 megavata, a Štavalj 200 miliona tona uglja i potencijal za termoelektranu od 320 megavata.
To su dva od 15 prioritetnih projekata koje će predložiti Ministarstvo, kazao je Dragosavljević i dodao da je do sada Elektroprivreda Srbije (EPS) bila najveći kočničar jer smatra da nije potrebna nova termoelektrana.
On je naveo i da bi Srbija trebalo da dobije novu naftnu kompaniju koja bi se bavila eksploatacijom uljnih škriljaca, iz kojih bi godišnje moglo da se dobije oko 500.000 tona nafte.
Dragosavljević je najavio da će Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja do kraja godine predložiti strategiju upravljanja mineralnim resursima, koja je važna za budućnost sektora, ne samo u narednih 10 već i 20 godina.
„Imamo reformu rudarskog sektora bez strategije koja treba da utvrdi šta će se dešavati na polju potreba za mineralima, šta ćemo obezbediti iz sopstvene proizvodnje, šta ćemo morati da uvozimo i odakle, šta nemamo, za kojim rudama ćemo imati potrebu“, rekao je.
Nakon toga će uslediti investiranje u oblast geološkog istraživanja i stvaranja baznih podataka za ulaganja koja bi trebalo da rezultiraju otvaranjem novih rudika i proizvodnih kapaciteta, kazao je Dragosavljević.
Državni sekretar za rudarstvo naveo je i da je industrijska proizvodnja u Srbiji u prvih šest meseci ove godine zabeležila rast od 3,3 odsto, dok je najveći rast ostvaren u sektoru rudarstva i to 17,6 odsto.