
Klinike pred ekonomskim kolapsom
Zdravstvene ustanove u Srbiji trenutno duguju dobavljačima, za lekove, sanitetski materijal i usluge, nekoliko milijardi dinara. Jedino u Kliničkom centru Srbije nisu sabrali ukupna dugovanja. U ovoj ustanovi kažu da ne duguju ništa mimo troškova za lekove i potrošni materijal, koje plaća Republički zavod za zdravstveno osiguranje.
Ukupni dug Kliničkog centra u Kragujevcu je 1,35 milijardi dinara, Kliničkog centra Niš 520 miliona dinara, Kliničkog centra Vojvodine 900 miliona dinara… Direktori medicinskih centara kažu da je broj pruženih usluga značajno povećan. Zbog toga su, kažu, ”porasli” i troškovi, a iz kase zdravstvenog osiguranja ne dobijaju dovoljno novca. U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje, međutim, tvrde da zdravstvenim ustanovama isplaćuju sve ugovorene obaveze.
Čim od RZZO dobijemo novac, odmah ga prebacujemo dobavljačima, ali trenutno po prispelim obavezama dugujemo 520 miliona dinara, kaže profesor dr Borislav Komenov, direktor KC ”Niš”. Kada se saberu troškovi lekova i potrošnog materijala koji smo preuzeli sa rokom otplate, koji još nije stigao na naplatu, kao i troškovi energenata i usluga, naš ukupan dug doseže milijardu dinara.
Klinički centar Vojvodine trenutno duguje oko 480 miliona za lekove, i 420 miliona dinara za sanitetski materijal. U ovom centru kažu da se dug ”vuče” već čitavu deceniju, a iz godine u godinu se linearno uvećava.
Dr Ilija Tripković, direktor Zdravstvenog centra Valjevo, kaže za ”Novosti” da ova ustanova od RZZO, po fakturama potražuje 1,6 miliona dinara samo za krvne proizvode, a dobavljačima duguje 1,5 miliona.