
EPS i Srbijagas spremni za grejnu sezonu
Toplane u Srbiji spremne su za početak grejne sezone, energenata ima dovoljno, a Vlada Srbije je odlučila da ne dozvoli poskupljenje gasa, pa ne bi trebalo da bude ni zahteva za povećanje cena grejanja. Hoće li tako i biti – ostaje da se vidi.
Predsednik Udruženja toplana Srbije Milovan Lečić potvrdio je da je remont u svim toplanama pri kraju, a da će od 1. oktobra početi tople probe. Ukoliko bude potrebno, radijatori će biti topli već od 15. oktobra, kada i zvanično počinje grejna sezona.
Oko 90 odsto toplana ima rezerve energenata za 15 dana, a samo dve ili tri nemaju rezerve, kaže Lečić, koji očekuje da će opet u pomoć priskočiti Republičke robne rezerve. Toplane će, po svemu sudeći, morati da reprogramiraju dug prema Robnim rezervama za mazut iz prethodne grejne sezone.
Najveći problem toplana predstavlja disparitet između rasta cena energenata i grejanja, što se mora ispraviti, ali odluku o poskupljenju grejanja treba da donesu lokalne samouprave kao vlasnici toplana. Po Lečiću, građani toplanama trenutno duguju između 80 i 90 miliona evra, a veliki broj njih ni 2010. nije uskladio cene grejanja sa rastom cena energenata.
Direktor Direkcije Elektroprivrede Srbije za trgovinu električnom energijom Dragan Vlaisavljević naglasio je da je EPS spreman za grejnu sezonu, koja počinje 15. oktobra i dodao da će to javno preduzeće stabilno snabdevati potrošače strujom.
Remonti termoelektrana, u koje će biti uloženo oko 300 miliona evra, završiće se do 1. novembra, uglja na deponijama ima dovoljno i termoelektrane će raditi maksimalnom snagom. EPS će zbog sve veće potrošnje struje za grejanje, jer je njena cena niska, i ove zime morati da uveze struju koja će biti otprilike na istom nivou kao i prethodnih godina. Prosečna dnevna potrošnja struje iznosi oko 80 miliona kilovat-časova, a tokom jednog zimskog dana ona premašuje 120 miliona – kaže Vlaisavljević.
To znači da će oko 30 odsto kapaciteta EPS biti angažovano za potrebe grejanja, ali će i pored toga uvoz struje biti povećan ukoliko potrošnja bude veća.
U svim rudnicima u Srbiji, Kolubari, Kostolcu, Resavici, Kovinu ima dovoljno uglja za predstojeću grejnu sezonu, koju dočekuju spremno, potvrdio je pomoćnik ministra za rudarstvo Zoran Teodorović. On navodi da će EPS obezbediti 400.000 tona uglja, Resavica oko 240.000 tona, a Kovin 100.000 tona.
– I „Srbijagas“ je spreman za grejnu sezonu, kaže direktor sektora za razvoj Milan Zdravković, podsetivši na to da Srbija uvozi 90 odsto potrebnih količina tog energenta. U slučaju neke gasne krize, iz podzemnog skladišta Banatski dvor je moguće snabdevati potrošače kojima je to najpotrebnije, količinama od tri miliona kubnih metara dnevno.