
Menja se zakon zbog otpremnina
Praksa u Srbiji da radnik uzme otpremninu iz jednog državnog preduzeća, pa se odmah zaposli u drugom, uskoro bi mogla biti ukinuta, baš kao i odredba Zakona o radu po kojoj otpremnine isplaćuje samo poslednji poslodavac. Poslodavci, sindikalci i predstavnici Vlade će zato u narednim nedeljama raspravljati o ovoj temi, a svoje zaključke izneti na sledećoj sednici Socioekonomskog saveta, zakazanoj za oktobar.
„Ideja nam je da prvenstveno zaštitimo budžet i sprečimo da radnici uzimaju otpremine kod dva poslodavca,“ smatra Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike. „Ipak, da bi se ovo sprečilo, neophodno je prvo izmeniti pojedine odredbe Zakona o radu.“
Kako objašnjavaju u ovom ministarstvu, uzimanje otpremnina po dva osnova nije sasvim nelegalno, ali je potpuno nemoralno i mora se naći mehanizam da se ovakvoj praksi stane na put. I poslodavcima je upravo ova rupa u zakonu bila razlog zbog kojeg su podneli inicijativu za njegovu izmenu. U Uniji poslodavaca Srbije, međutim, smatraju da se u istom paketu mora promeniti i praksa po kojoj otpremnine plaća samo poslednji poslodavac. Oni su predložili da svakog radnika koji napušta posao ubuduće isplaćuje njegov aktuelni poslodavac, i to samo za vreme provedeno kod njega.
Ovo bi dovelo i do lakšeg zapošljavanja starijih radnika od čega danas svi beže, upravo iz straha da će ih oni suviše koštati čim postanu višak. „Prosečna otpremnina za deset godina staža poslodavca u Srbiji košta 152.557 dinara, dok za 20 godina ona iznosi oko 267.200 dinara. Nakon tri decenije radnog staža poslodavac će radniku u proseku isplatiti 381.000 dinara. A, u slučaju visokoobrazovnih viškova, otpremnine su dostizale milionske iznose,“ računaju u Uniji i dodaju da je na birou, upravo iz ovog razloga, 170.000 nezaposlenih starijih od 45 godina.