Gen kriv za neprijatan miris tela?

Kod nekih ljudi koji šire neobjašnjiv, neprijatan telesni miris, u pitanju može da bude genetski poremećaj, ranije poznat pod nazivom „sindrom ribljeg mirisa“, poručuju američki stručnjaci iz filadelfijskog Centra Monel.
 
Ovo stanje, pod kliničkim nazivom trimetilaminurija, izazvano je preteranim emitovanjem trimetilamina (TMA), jedinjenja jakog mirisa nalik ribi, koje se luči kada čovek vari hranu bogatu susptancom holin.

U takvu hranu spadaju morska riba, jaja, džigerica i neke mahunarke, kao što su soja i pasulj. Uprkos dobre higijene, neke osobe koje pate od trimetilaminurije povremeno šire neprijatan miris, što može da ima i znatne psihosocijalne posledice.

Pomenuti poremećaj je izazvan defektom u genu FMO3, što ometa sposobnost organizma da metaboliše TMA i pretvori ga u bezmirisno jedinjenje. Da bi neko patio od trimetilaminurije mora da nasledi defektnu kopiju pomenutog gena od oba roditelja, koji mogu da budu samo prenosioci rečenog defekta, koji se kod njih ne ispoljava, a mogu i sami od njega da pate.

Mnogi od pacijenata koji se obraćaju Centru Monel zbog problema neprijatnog mirisa su prethodno obišli više lekara i zubara. Neki od njih prijavljaju generalno loš telesni miris, drugi loš dah, a treći neprijatan ukus u ustima.

Otprilike kod trećina onih, koji zbog lošeg mirisa tela dođu u Centar Monel, biva utvrđena trimetilaminurija. Testiranje se sastoji u merenju nivoa TMA u urinu pošto osoba popije piće s dodatkom holina.

Osobe koje sumnjaju da pate od trimetilaminurije, mogle bi to da provere tako što bi se na neko vreme odrekle hrane bogate holinom. Ukoliko pri tom dođe do poboljšanja njihovog telesnog mirisa, vrlo je verovatno da pate od rečenog poremećaja.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE