
Suša ne pomera cene
Olako procenjene štete na kukuruzu od suše, koje se kreću i do 30 odsto, nedvosmisleno demantuju tržišne cene. Umesto očekivanog rasta cena, one opadaju, naročito uporedo sa početkom nešto ranije ovogodišnje berbe. Početkom septembra prošlogodišnji kukuruz je u Srbiji prodavan za 18,80-19,00 dinara, a protekle nedelje za oko pola dinara jeftinije.
Prve količine novog kukuruza prodavane su na produktnoj berzi u Novom Sadu za 18,10 dinara po kilogramu.
U Mađarskoj novi rod kukuruza je početkom ovog meseca prodavan za protivvrednost od 18,46, a protekle nedelje za o,24 dinara skuplje, a u Francuskoj za 0,05 dinara jeftinje. Uobičajena, neznatna pomeranja cena zabeležena su i na drugim berzama sa kojima se upoređujemo.
“Suša u julu i drugoj polovini avgusta sigurno će se odraziti na umanjenje prosečnih prinosa, posebno u Vojvodini, ali ukupan rod će, verovatno, biti umanjen samo za 10-15 odsto“, kaže Vukosav Saković, direktor Udruženju „Žita Srbije“.
Na nedavno održanom sastanku naše asocijacije zaključeno je da se očekuje rod od oko šestr miliona tona i da su prelazne zalihe na nivou od 150-200 hiljada tona.
Na toj osnovi mogu biti podmirene sve domaće potrebe i za izvoz ostati najmanje 1,7 miliona tona. Kukuruz će i dalje biti atraktivna roba u svetu, pa će se naši izvoznici interesovati za njega, jer su nam zalihe dosta ispražnjene. Posebno što će iz prošlogodišnje berbe u izvoz, do kraja septembra, otići rekordnih oko dva miliona tona.
Na sastanku asocijacije „Žita Srbije“ je takođe zaključeno da je rodilo oko 2,2 miliona tona pšenice od kojih će za domaće potrebe biti 1,550.000, a za izvoz 600.000 tona. Pšenica se kod nas, tokom dužeg perioda, prodaje za 17,50 dinara po kilogramu. U Mađarskoj za protivvrednost od 18,40, Francuskoj 20,95, SAD 19, Rusiji za 15,70 i Ukraini za 15,40 dinara po kilogramu.